Wiadomo, kiedy zrobi się cieplej. Powrót wiosny na horyzoncie
W ostatnich dniach do Polski wróciła zima. W nocy z poniedziałku na wtorek w większej części kraju obowiązywały ostrzeżenia przed przymrozkami. Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej prognozuje, kiedy sytuacja ulegnie zmianie.
- Przez większą część tygodnia dominować będzie chłodna aura, często z nocnymi przymrozkami i opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a miejscami nawet śniegu - ostrzegało na początku tygodnia IMGW.
I faktycznie, temperatura w nocy z poniedziałku na wtorek w zdecydowanej większości kraju spadła poniżej zera. Sytuacja ma się już jednak nieco poprawiać. We wtorek rano meteorolodzy poinformowali, że we wtorek słupki rtęci pokażą nawet 13 st. C.
"Dziś w północnej połowie kraju, a pod wieczór też na krańcach południowo-zachodnich słabe opady deszczu. Temperatura od 5°C nad morzem do 13°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu z kierunków wschodnich, na północy z kierunków południowych i zachodnich" - czytamy we wpisie w serwisie X.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Turyści wstrzymali oddech. Zebra już była skazana na pożarcie krokodyli
Poprawa na horyzoncie
Sytuacja poprawi się prawdopodobnie dopiero w piątek. Zanim to jednak nastąpi czekają nas jeszcze mroźne dnie i noce.
- Już w nocy z wtorku na środę i w środę duże opady. Prawdopodobnie wydane zostanie ostrzeżenie przed śniegiem - w Sudetach może spaść do 15-20 cm, w rejonach podgórskich Sudetów do 5 cm. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem będą dotyczyć południowo-zachodnich krańców Polski - mówi Agnieszka Saluta-Śmiałkowska z IMGW w rozmowie z "Faktem". Jak dodaje, poprószyć może jeszcze także na północy.
Meteorolożka ma jednak także dobre informacje. - W piątek deszcz ma być słabszy, zacznie robić się cieplej, w sobotę opady praktycznie powinny zaniknąć - zaznacza. - W sobotę, niedzielę widać ocieplenie. W sobotę 17-18 st., w niedzielę jest szansa na temperaturę powyżej 20 st. C. Ciepło powinno się utrzymać także w poniedziałek i wtorek - podkreśla.
Źródło: IMGW/"Fakt"