Wiadomo, czego chciał Putin. Ujawniono poufne dokumenty
Portal Radia Swoboda ujawnił pierwsze warunki zawieszenia broni, które wysunęła Rosja w stosunku do Ukrainy. Wśród nich jest między innymi zrzeczenie się Krymu i Donbasu oraz uznanie języka rosyjskiego za państwowy.
04.11.2024 | aktual.: 04.11.2024 13:50
Na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r., Moskwa przedstawiła Kijowowi żądania, które obejmowały niemal całkowite rozbrojenie kraju oraz zrzeczenie się Krymu i Donbasu. Informacje te ujawnił portal Radia Swoboda, który dotarł do dokumentów z pierwszymi warunkami zawieszenia broni.
Warunki Rosji wobec Ukrainy
Według projektu "System" Radia Swoboda Rosja chciała, aby Ukraina stała się państwem o ograniczonej suwerenności, co miało być wynikiem kapitulacji.
Podczas trzeciej rundy rozmów na Białorusi, 7 marca 2022 r., Rosja przedstawiła swoje żądania ukraińskim władzom. Dokument, którego wiarygodność potwierdziły źródła zarówno ukraińskie, jak i rosyjskie, zawierał m.in. żądanie uznania niepodległości samozwańczych republik w obwodzie donieckim i ługańskim oraz zmniejszenia liczebności ukraińskiej armii do 50 tys. żołnierzy, w tym jedynie 1,5 tys. oficerów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dalsze żądania i brak porozumienia
Rosja domagała się również zniesienia sankcji nałożonych na nią po 2014 r. oraz wycofania międzynarodowych postępowań. Ukraina miała także uznać język rosyjski za państwowy i znieść zakaz używania symboliki sowieckiej.
W zamian Rosja oferowała jedynie zawieszenie broni, nie wspominając o wycofaniu swoich wojsk z Ukrainy. Podczas negocjacji w Stambule w kwietniu 2022 r. żądania Moskwy były już łagodniejsze, a Ukraina próbowała włączyć do rozmów kwestie dotyczące gwarancji bezpieczeństwa. Mimo to strony nie osiągnęły porozumienia i od tamtej pory nie prowadzą negocjacji pokojowych.
Według "Financial Times", pod koniec października 2024 r. strony konfliktu rozmawiały o zakończeniu ataków na obiekty energetyczne. Obecnie kontakty między władzami Ukrainy i Rosji ograniczają się do wymiany jeńców, porwanych dzieci oraz umowy zbożowej.
Przeczytaj także: