Trwa ładowanie...
dyrs1hz

WHO potrzebuje miliarda dolarów na pilną pomoc dla ludności 4 krajów

Działająca w ramach ONZ Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wystąpiła do krajów członkowskich i innych sponsorów, z których składek i dotacji finansuje swą działalność, o wyasygnowanie ponad miliarda dolarów na pomoc sanitarną dla 21 milionów ludzi.
Share
WHO potrzebuje miliarda dolarów na pilną pomoc dla ludności 4 krajów
Źródło: Fotolia
dyrs1hz

To ludność - w większości uchodźcy - czterech krajów ogarniętych wojną i przemocą: Republiki Środkowoafrykańskiej, Iraku, Syrii i Sudanu Południowego.

Pieniądze - jak podkreśla w komunikacie WHO - nieodzowne są do leczenia i szczepienia ludności, która w większości musiała uchodzić ze swych stałych miejsc zamieszkania i nie ma szans przetrwania bez pomocy międzynarodowej.

Na genewskim spotkaniu zorganizowanym w tej sprawie z udziałem przedstawicieli około pięćdziesięciu krajów-donatorów WHO ogłosiła z uwagi na wyjątkowo alarmującą sytuację ludności we wspomnianych krajach "kryzys sanitarny na poziomie 3", to jest najwyższym.

dyrs1hz

W samej tylko Republice Środkowoafrykańskiej na pilną pomoc lekarską oczekuje 1,4 miliona osób.

W Iraku czekają na nią 4 miliony ludzi.

- Połowa ośrodków prowadzonych przez WHO nie działa, ponieważ wiele z nich zostało zbrojnie zaatakowanych, a personel musiał ratować się ucieczką - oświadczył Dżafar Husain, przedstawiciel WHO w Iraku.

- Rozpoczyna się piąty rok konfliktu i sytuacja coraz bardziej się pogarsza, zwłaszcza na obszarach pozostających pod kontrolą Państwa Islamskiego (IS) - podkreśliła przedstawicielka WHO w Syrii Elizabeth Hoff.

dyrs1hz

Hoff zapytana, czy WHO prowadzi jakieś rozmowy z IS, pozostawiła to pytanie bez odpowiedzi.

Powiedziała jedynie, że na terenach kontrolowanych przez IS mieszka 2,7 miliona osób.

W Sudanie Południowym pilnie potrzebuje szczepień i pomocy medycznej innego rodzaju 3,3 miliona ludzi.

Zobacz także: Uchodźcy zajęli kościół w Berlinie. Żądają jedzenia.

dyrs1hz

Podziel się opinią

Share
dyrs1hz
dyrs1hz
Więcej tematów