Weryfikacja paszportów covidowych. GIS publikuje wytyczne dla przedsiębiorców
Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiły się wytyczne, które od 15 grudnia obowiązywać wszystkich przedsiębiorców. Jest w nich mowa o sposobie weryfikacji certyfikatów, potwierdzających szczepienie przeciw COVID-19.
14.12.2021 | aktual.: 14.12.2021 21:46
Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego ws. weryfikacji paszportów covidowych przez przedsiębiorców w miejscach pracy opublikowano w związku z publikacją w Dzienniku Ustaw rządowego rozporządzenia, dotyczącego nowych obostrzeń.
Restrykcje zaczynają obowiązywać 15 grudnia. Tydzień temu ich wprowadzenie zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceszef resortu, Waldemar Kraska.
Paszporty covidowe. Są zasady GIS dla przedsiębiorców
"Utrzymujący się stan epidemii SARS-CoV-2 powoduje konieczność kontynuacji starań, zarówno obywateli jak i podmiotów gospodarczych, w celu zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego oraz minimalizowania ryzyka zakażeń" - napisano w komunikacie, zamieszczonym na rządowej stronie.
Wśród zaleceń, które muszą być wymagane przez przedsiębiorców w miejscach pracy, GIS wymienia "istotne dla ograniczania szerzenia się koronawirusa jest zwłaszcza przestrzeganie zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego".
Chodzi o nakaz zasłaniania nosa i ust maseczką, utrzymywanie dystansu społecznego, częste mycie i dezynfekcja dłoni, a także wietrzenie pomieszczeń. Wymienione zasady muszą być przestrzegane w obrębie przestrzeni pracowniczej.
Nowe obostrzenia. Kluczowa weryfikacja szczepień
Kluczowa w tym zakresie - jak podkreśla GIS - jest jednak weryfikacja szczepień przeciw koronawirusowi. "W związku z obowiązującymi przepisami, Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje przedsiębiorcom wdrożenie w swoich podmiotach zasad umożliwiających zapewnienie bezpieczeństwa klientów" - przekazał Główny Inspektorat Sanitarny.
Dane osobowe wraz z potwierdzeniem faktu przyjęcia szczepionki przeciw SARS-CoV-2, czyli tzw. paszportem covidowym - które klient udostępnia tylko i wyłącznie dobrowolnie - "mogą być przetwarzane w celu realizacji usługi tak, aby zapewnić zgodność działania podmiotu z obowiązującymi przepisami".
GIS zaznacza, że przekazane w ten sposób przez klienta dane osobowe mogą być przetwarzane do zakończenia realizacji danej usługi.
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny
Przeczytaj także: