Wenderlich przewodniczącym sejmowej komisji kultury
Jerzy Wenderlich (SLD) został w środę przewodniczącym sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Poparło go 22 posłów, 4 - wstrzymało się od głosu.
25.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Wiceprzewodniczącymi komisji zostali: Jan Byra (SLD), Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) i Zdzisław Podkański (PSL), który pełnił tę funkcję również w poprzedniej kadencji Sejmu. O stanowisko wiceprzewodniczącego starał się też Mariusz Grabowski, zgłoszony przez LRP.
Zdzisław Podkański był nieobecny na posiedzeniu, bo - jak mówił rekomendujący go Tadeusz Samborski - został w środę rano przewieziony do szpitala z powodu choroby serca. Złożył jednak swoją zgodę na kandydowanie na piśmie.
Wenderlich ukończył Akademię Pedagogiczną w Bydgoszczy i podyplomowe studia dziennikarskie na UW. Początkowo pracował jako dziennikarz. Podczas stanu wojennego prowadził gospodarstwo ogrodnicze. W 1983 roku powrócił do dziennikarstwa. Pracował m.in. w Gazecie Pomorskiej. W latach 1992-1993 kierował Tygodnikiem Telewizyjnym. Pełnił też funkcje wiceprezesa zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej(1995-2000).
To już trzecia kadencja Wenderlicha jako posła. Od początku pracował w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Przewodnicząc jednej z podkomisji był współautorem wdrożonego w życie projektu przekształcenia Polskiej Agencji Prasowej.
Ma osobowość ciętego polemisty, ale potrafi też powściągnąć swój temperament - mówi o Wenderlichu Jan Byrna.
Nowy przewodniczący napisał też w trakcie rządów SLD-PSL książkę "Jak zostać ministrem". Teraz pan Wenderlich będzie mógł napisać książkę o tym, jak zostać przewodniczącym komisji - żartował wicemarszałek Donald Tusk, który poprowadził inauguracyjne posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu. (mk)