Trwa ładowanie...
d2937vq

Węgrzy stają murem za polskim rządem. Rzecznik rządu: KE stosuje podwójne standardy

Rząd Węgier potępia najnowszą decyzję Komisji Europejskiej w ramach procedury praworządności wobec Polski, oceniając, że KE stosuje podwójne standardy - oznajmił w środę rzecznik rządu Zoltan Kovacs.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budapeszt
Budapeszt (Wikimedia Commons CC0)
d2937vq

Rzecznik powiedział, że rząd węgierski na środowym posiedzeniu przeanalizował najnowsze wydarzenia dotyczące procedury praworządności wszczętej przez Komisję Europejską wobec Polski i stwierdził, że Polska pada ofiarą stosowania podwójnych standardów.

Jak zaznaczył Kovacs, rząd Węgier potępia decyzję KE, gdyż jednoznacznie potwierdziło się, że w praktyce KE nie ocenia państw unijnych przestrzegając tych samych kryteriów.

- Rząd Węgier z zasady odrzuca stosowanie podwójnych standardów i apeluje do Komisji, by zgodnie ze swoimi zadaniami była strażnikiem traktatów, nie zaś zajmowała się sprawami politycznymi - dodał Kovacs.
Zmiany w Polsce niepokoją Unię:

KE interesuje się Polską

Komisja Europejska odrzuciła we wtorek przedstawione przez Polskę stanowisko, według którego KE nie ma prawa ingerować w polski system sądownictwa.

d2937vq

- Ramy procedury praworządności ustalają jak Komisja powinna zareagować, jeśli pojawią się wyraźne zagrożenia dla praworządności w państwie członkowskim. KE uważa, że jest takie zagrożenie dla praworządności w Polsce - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Vanessa Mock.
Szef MSZ Witold Waszczykowski ocenił w poniedziałek, że Komisja Europejska nie ma uprawnień do tego, by "ingerować w wewnętrzne kwestie polskiego wymiaru sądowniczego". Według niego reformy dotyczą administrowania i nie mają wpływu na niezawisłość władzy sądowniczej ani na wyroki.

d2937vq

Podziel się opinią

Share
d2937vq
d2937vq
Więcej tematów