Trwa ładowanie...
d1qtib5

Waszczykowski o Komisji Europejskiej: Liczę, że przestanie krytykować i wytykać

- Liczę na, to że Komisja Europejska zaprzestanie przesyłać nam zalecenia, krytykować i wytykać - tak komentuje odpowiedź polskiego MSZ do KE minister Witold Waszczykowski. Szef resortu określił również swoje oczekiwania wobec wiceprzewodniczącego Komisji Fransa Timmermansa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef MSZ Witold Waszczykowski
Szef MSZ Witold Waszczykowski (PAP, Fot: Rafał Guz)
d1qtib5

Tutaj nie ma o czym dialogować i dyskutować

- Przestanie występować pan Timmermans na konferencjach prasowych, przestanie mówić, że monitoring Polski to jest jego misja personalna, przestanie przyjeżdżać do Polski na manifestacje polityczne - zaznaczył w rozmowie z RMF FM minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef resortu spraw zagranicznych dodał także, że nie przyjmie zaproszenia do Brukseli na rozmowy.

d1qtib5

- To jest rozmowa techniczna o zmianach legislacyjnych w systemie prawnym w Polsce i tutaj nie ma o czym dialogować i dyskutować - ocenił Waszczykowski. Podkreślił, że polski rząd odpowiada merytorycznie, szczegółowo udzielając wszystkich odpowiedzi.

Euro w Polsce do 2025 r.? Tego miała chcieć Komisja Europejska

Komisja Europejska otrzymała odpowiedź od Polski ws. praworządności

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że otrzymała odpowiedzi na wysłane przed miesiącem uzupełniające rekomendacje w procedurze praworządności od Polski.

d1qtib5

Wydane 26 lipca rekomendacje dotyczą czterech uchwalonych ustaw, które - zdaniem KE - mogą zwiększyć systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym i ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, które zostały zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, oraz o już obowiązujące prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa.

Pismo wysłane z Warszawy do Brukseli liczy 12 stron. Rząd powołuje się w nim na przykłady rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości w wielu innych państwach członkowskich, m.in. w Hiszpanii, Danii czy Estonii.

d1qtib5

Podziel się opinią

Share

d1qtib5

d1qtib5
Więcej tematów