Trwa ładowanie...
d2wc0ij

Węgrzy doceniają Tuska. Otrzymał tytuł doktora honoris causa

Donald Tusk pochwalił się w mediach społecznościowych prestiżowym wyróżnieniem, jakie otrzymał od Uniwersytetu w Pecsu. Za wkład w rozwój stosunków w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w budowę polsko-węgierskich relacji otrzymał tytuł doktora honoris causa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk jest szefem Rady Europejskiej od 2014 roku (East News)
d2wc0ij

"Wierzę w liberalną demokrację - niedoskonałą i delikatną, niedocenianą i gwałconą, czasami bezbronną" - napisał szef Rady Europejskiej Donald Tusk na Twitterze. Wpis odsyła do strony z jego przemówieniem, które wygłosił na Uniwersytecie w Pescu z okazji 650. rocznicy powstania uczelni.

Tusk w odpowiedzi na wyróżnienie powiedział, że kocha Węgry i zacytował słynne powiedzenie: "Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki, oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi". W kierunku Węgier padło też z jego ust sporo komplementów.

- Węgry były dla mojego pokolenia odbiciem Zachodu. Były Zachodem w muzyce, filmie, literaturze i aspiracjach politycznych - pwoiedział. Mówił też o swoich węgierskich literackich fascynacjach. - W dzieciństwie, András Jelky był dla mnie tak ważny jak Robinson Crusoe - dodał.

d2wc0ij

"Europejskimi mikrokosmosami" nazwał swój rodzinny Gdańsk i miasta węgierskie.

Zobacz też: Czarnecki o Tusku "Kiedyś graliśmy w jednej reprezentacji"

Tusk dla UE

Uniwersytet docenił też zaangażowanie szefa RE w usprawnienie współpracy między państwami członkowskimi Unii. Co na to wyróżniony?

d2wc0ij

Podkreślił że Unia Europejska jest dobrem wspólnym. Nawiązał jednocześnie do kryzysu migracyjnego. - Paradoksalnie ten kryzys udowodnił nam, że ten teren UE, jest naszą wspólną odpowiedzialnością - podobnie, jak granice UE. Sytuacja wymaga od nas jednak solidarności - zaznaczył.

Źródło: Twitter/WP

d2wc0ij

Podziel się opinią

Share

d2wc0ij

d2wc0ij
Więcej tematów