Węgrzy chcą uczestniczyć w budowie gazociągu norweskiego
Węgry są skłonne uczestniczyć w realizacji gazociągu z Norwegii do Polski - poinformował w piątek premier Węgier - Viktor Orban, który uczestniczył w Krakowie w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej.
Jesteśmy skłonni uczestniczyć we wspólnej realizacji tej inwestycji, ale jeżeli chodzi o wytyczenie szlaku i harmonogram, to są już kwestie debaty naszych ekspertów - powiedział Orban.
Zdaniem premiera, w interesie Węgier leży to, aby przez Polskę i Słowację mieć dostęp do norweskich źródeł gazu. Idzie o to, by ze względu na bezpieczeństwo narodowe, pozyskać dostęp do alternatywnych wobec wschodnich źródeł energii. Orban nie sprecyzował na jakich zasadach strona węgierska wzięłaby udział w tym przedsięwzięciu.
Od sierpnia 2000 r. trwają negocjacje Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z norweskim komitetem negocjacyjnym w sprawie dostaw 5 mld m sześciennych gazu rocznie. Gaz norweski popłynie do Polski najwcześniej od 2007 r.
Rząd polski prowadzi rozmowy również z Duńczykami w sprawie gazociągu z Danii który, byłby po kilku latach przedłużony do Norwegii.
Dostawy gazu z Danii wynosiłyby około 2 mld m sześciennych rocznie przez 8 lat. Po wybudowaniu bezpośredniego rurociągu z Danii do Polski gaz mógłby popłynąć najwcześniej w październiku 2003 r. (jd)