Trwa ładowanie...
d2rj53j

Węgrzy chcą uczestniczyć w budowie gazociągu norweskiego

Węgry są skłonne uczestniczyć w realizacji gazociągu z Norwegii do Polski - poinformował w piątek premier Węgier - Viktor Orban, który uczestniczył w Krakowie w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej.

d2rj53j
d2rj53j

Jesteśmy skłonni uczestniczyć we wspólnej realizacji tej inwestycji, ale jeżeli chodzi o wytyczenie szlaku i harmonogram, to są już kwestie debaty naszych ekspertów - powiedział Orban.

Zdaniem premiera, w interesie Węgier leży to, aby przez Polskę i Słowację mieć dostęp do norweskich źródeł gazu. Idzie o to, by ze względu na bezpieczeństwo narodowe, pozyskać dostęp do alternatywnych wobec wschodnich źródeł energii. Orban nie sprecyzował na jakich zasadach strona węgierska wzięłaby udział w tym przedsięwzięciu.

Od sierpnia 2000 r. trwają negocjacje Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z norweskim komitetem negocjacyjnym w sprawie dostaw 5 mld m sześciennych gazu rocznie. Gaz norweski popłynie do Polski najwcześniej od 2007 r.

Rząd polski prowadzi rozmowy również z Duńczykami w sprawie gazociągu z Danii który, byłby po kilku latach przedłużony do Norwegii.

Dostawy gazu z Danii wynosiłyby około 2 mld m sześciennych rocznie przez 8 lat. Po wybudowaniu bezpośredniego rurociągu z Danii do Polski gaz mógłby popłynąć najwcześniej w październiku 2003 r. (jd)

d2rj53j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rj53j
Więcej tematów