ŚwiatWęgry rozpoczęły budowę muru na granicy z Serbią

Węgry rozpoczęły budowę muru na granicy z Serbią

Węgry rozpoczęły budowę muru na granicy z Serbią. Według węgierskich władz, takie rozwiązanie ma chronić kraj przed napływem nielegalnych imigrantów.

Węgry rozpoczęły budowę muru na granicy z Serbią
Źródło zdjęć: © PAP | Wiktor Dąbkowski

13.07.2015 | aktual.: 14.07.2015 11:27

Wysoki na cztery metry mur ma się rozciągać na całej długości liczącej 175 kilometrów węgiersko-serbskiej granicy. Inwestycja, która ma pochłonąć ponad 21 milionów euro, jest krytykowana zarówno na arenie międzynarodowej, jak i na Węgrzech.

Przeciwnicy budowy zapowiedzieli protesty w Budapeszcie. Premier Viktor Orban obstaje przy swojej decyzji i podkreśla, że „użyje wszelkich dostępnych środków przeciwko nielegalnym imigrantom”.

Węgry mogą liczyć na wsparcie Austrii, która zapowiedziała wysłanie kilkudziesięciu policjantów na węgierską granicę z Serbią i Macedonią, by wesprzeć swoich sąsiadów w kontroli zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Według informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, do Węgier w tym roku przedostało się już ponad 78 tysięcy nielegalnych imigrantów, niemal wszyscy przez granicę z Serbią.

To nie pierwszy mur w Europie

Mur węgierski nie będzie jednak pierwszym, który państwo z dawnego bloku wschodniego zbuduje. Bułgaria ustawiła mur, który izoluje ją od Turcji. Coraz więcej uchodźców z Syrii i innych krajów szuka tam schronienia, gdzie nie są mile widziani. Rząd bułgarski powziął kroki, żeby ograniczyć niekontrolowany napływ uchodźców.

Policja bułgarska rejestruje uchodźców i eskortuje do jednego ze specjalnych ośrodków. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w UE, uchodźcy muszą pozostać w kraju, w którym znaleźli się po przekroczeniu unijnej granicy i złożyli wniosek o azyl. W tym przypadku w Bułgarii. Ale większość z nich chce się dostać w głąb UE i próbuje na wszystkie możliwe sposoby najpierw złożyć wniosek w zachodnich krajach Unii.

Autorka książki "Borders, Fences and Walls", Elisabeth Vallet szacuje, że w latach 1945-1991 na świecie zbudowano na granicach państw19 murów. Po zakończeniu zimnej wojny 12 z nich wciąż stoi – większość poza Europą, m.in. między Indiami a Pakistanem, Indiami i Bangladeszem czy Koreą Północną i Południową.

Zdaniem Vallet prawdziwą przyczyną stawiania murów nie jest dziś wyraźne oddzielenie linii granicy, ale walka z dwoma zagrożeniami: migrantami i terrorystami. "W efekcie na świecie powstaje wielki mur globalizacji, który dla migrantów z Południa jest praktycznie niemożliwy do pokonania" - pisze autorka.

Zobacz także: Ukraina chce wybudowania muru na granicy z Rosją

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (203)