Trwa ładowanie...
dl47fwv

Węgry przyjęły pakiet ustaw "Stop Soros". Przepisy wbrew Komisji Europejskiej

Przyjęte przez parlament przepisy zakładają kary za pomoc nielegalnym imigrantom. Przyjęto też poprawkę do konstytucji zakazującą osiedlania obcej ludności na terenie Węgier.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rządzący Węgrami Fidesz Viktora Orbana ma większość konstytucyjną
Rządzący Węgrami Fidesz Viktora Orbana ma większość konstytucyjną (PAP, Fot: SZILARD KOSZTICSAK)
dl47fwv

Nowe przepisy, w tym poprawka do konstytucji, zostały nazwane pakietem "Stop Soros", od nazwiska miliardera George'a Sorosa, którego węgierscy politycy oskarżają o sprowadzanie na Węgry imigrantów. Przeciw zmianom były węgierska opozycja, Komisja Wenecka, Unia Europejska oraz organizacje pozarządowe. Mimo to przegłosowanie w parlamencie przepisów było pewne, bo rządzący Węgrami Fidesz ma większość konstytucyjną.

Poprawka do konstytucji zakłada, że na Węgrzech nie można osiedlać imigrantów, chyba że mają oni prawo do pobytu i swobodnego przemieszczania się. Zmiana dotyczy też prawa do wyrażania opinii i zgromadzeń. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami nie mogą się one odbywać z narażeniem życia innych osób.

Węgierski parlament przegłosował też przepisy zakazujące udzielania pomocy nielegalnym imigrantom. Jak podaje Reuters, osoby lub grupy osób, które pomogą w złożeniu wniosku o azyl lub otrzymania prawa pobytu będą podlegać nawet karze więzienia.

dl47fwv

Zobacz także: Piechociński: PiS ugina się pod ciężarem deklaracji

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

dl47fwv

Podziel się opinią

Share

dl47fwv

dl47fwv
Więcej tematów