Trwa ładowanie...
d413xvg

Orban triumfuje. Fundacja Sorosa opuszcza Węgry

Fundacja Open Society amerykańskiego miliardera George’a Sorosa kończy działalność na Węgrzech. Organizacja wyjaśnia, że powodem jest "coraz bardziej represyjny klimat polityczny i prawny" w kraju rządzonym przez Viktora Orbana.
Share
Fundacja Open Society działa na Węgrzech od 1984 r.
Fundacja Open Society działa na Węgrzech od 1984 r.Źródło: PAP/EPA, Fot: OLIVIER HOSLET/POOL
d413xvg

W oświadczeniu Open Society podkreśliła, że decyzja została podjęta w momencie przygotowywania przez węgierski rząd kolejnego pakietu ustaw, które mają uderzyć w organizacje pozarządowe. Przypomniano też, że urzędnicy Orbana wprost określają nowe przepisy jako "Stop Soros".

Fundacja - urodzonego w Budapeszcie Sorosa - zaznaczyła, że biuro organizacji zostanie przeniesione do Berlina, a węgierski trzeci sektor nie pozostanie bez pomocy.

Open Society działała na Węgrzech od 34 lat. W budapeszteńskim biurze pracowało ok. 100 osób, w tym 60 Węgrów. Zajmowali się wspieraniem organizacji pozarządowych nie tylko na Węgrzech, ale także w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

d413xvg

Zobacz także: Orban przyjmie uchodźców? Kempa: "Pomoże tylko niewielkiej liczbie osób"

"Zamach na prawa człowieka"

Kampania węgierskich władz przeciwko Sorosowi trwa od kilku lat, a głównym zarzutem jest działanie na rzecz sprowadzenia do Europy milionów migrantów. Hasła te partia Fidesz wykorzystała po raz kolejny podczas kampanii przed kwietniowymi wyborami. Partia Orbana wygrała je i po raz trzeci rządzi krajem.

d413xvg

Pakiet ustaw skierowanych przeciwko organizacjom pozarządowym, które pomagają migrantom, ma zostać przyjęty jeszcze w maju. Nowe prawo zakłada m.in. wydawanie zezwoleń na taką działalność przez resort spraw wewnętrznych po analizie względów bezpieczeństwa dla państwa. Plany rządu Orbana skrytykowała Organizacja Narodów Zjednoczonych, nazywając ustawy "zamachem na prawa człowieka" i wolność stowarzyszania się obywateli.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d413xvg

Podziel się opinią

Share
d413xvg
d413xvg
Więcej tematów