Trwa ładowanie...

Węgry przedłużają stan kryzysowy. Trwa już od sześciu lat

Węgierski rząd przedłużył do 7 marca 2022 roku obowiązujący w kraju stan kryzysowy. Wprowadzono go 15 września 2015 r. z powodu masowego napływu migrantów.

Share
Węgry przedłużają stan kryzysowy. Trwa już od sześciu lat
Węgry przedłużają stan kryzysowy. Trwa już od sześciu lat Źródło: PAP/EPA
d38z29n

Dekret w sprawie przedłużenia stanu kryzysowego na Węgrzech ukazał się w piątek późnym wieczorem w Monitorze Węgierskim.

Stan kryzysowy obowiązuje na Węgrzech już od 6 lat - od 15 września 2015 roku. Węgry były wówczas głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i migrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej. Do czasu wzniesienia przez władze węgierskie ogrodzenia na granicach z Serbią i Chorwacją w 2015 roku do kraju przedostało się prawie 400 tys. migrantów. Większość z nich zmierzała do bogatszych państw UE.

Wiosną 2017 roku zaostrzono na Węgrzech przepisy, wprowadzając zasadę, że osoby ubiegające się o azyl muszą, w razie stanu kryzysowego, czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy. Jednocześnie umożliwiono zatrzymywanie cudzoziemców przebywających nielegalnie na Węgrzech na całym terytorium kraju i odprowadzanie ich na granicę.

Tak Węgry uszczelniały granicę

Ostatnio na Węgrzech znów nieznacznie rośnie liczba udaremnionych przekroczeń granicy lub zatrzymań nielegalnych migrantów na terytorium kraju. W zeszłym tygodniu zatrzymano prawie 3300 takich osób.

W piątek późnym wieczorem samochód kierowany przez serbskiego przemytnika ludzi zderzył się na autostradzie M86 z wozem policyjnym. Okazało się, że w środku było 27 nielegalnych migrantów, którzy podali się za Syryjczyków, Somalijczyków i Afgańczyków. Dwie osoby zostały ciężko ranne, a jedna lekko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d38z29n

Podziel się opinią

Share
d38z29n
d38z29n
Więcej tematów