Trwa ładowanie...

Węgry przedłużają stan kryzysowy. Trwa już od sześciu lat

Węgierski rząd przedłużył do 7 marca 2022 roku obowiązujący w kraju stan kryzysowy. Wprowadzono go 15 września 2015 r. z powodu masowego napływu migrantów.

Węgry przedłużają stan kryzysowy. Trwa już od sześciu lat Węgry przedłużają stan kryzysowy. Trwa już od sześciu lat Źródło: PAP/EPA
d1awkll
d1awkll

Dekret w sprawie przedłużenia stanu kryzysowego na Węgrzech ukazał się w piątek późnym wieczorem w Monitorze Węgierskim.

Stan kryzysowy obowiązuje na Węgrzech już od 6 lat - od 15 września 2015 roku. Węgry były wówczas głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i migrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej. Do czasu wzniesienia przez władze węgierskie ogrodzenia na granicach z Serbią i Chorwacją w 2015 roku do kraju przedostało się prawie 400 tys. migrantów. Większość z nich zmierzała do bogatszych państw UE.

Wiosną 2017 roku zaostrzono na Węgrzech przepisy, wprowadzając zasadę, że osoby ubiegające się o azyl muszą, w razie stanu kryzysowego, czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy. Jednocześnie umożliwiono zatrzymywanie cudzoziemców przebywających nielegalnie na Węgrzech na całym terytorium kraju i odprowadzanie ich na granicę.

Tak Węgry uszczelniały granicę

Ostatnio na Węgrzech znów nieznacznie rośnie liczba udaremnionych przekroczeń granicy lub zatrzymań nielegalnych migrantów na terytorium kraju. W zeszłym tygodniu zatrzymano prawie 3300 takich osób.

W piątek późnym wieczorem samochód kierowany przez serbskiego przemytnika ludzi zderzył się na autostradzie M86 z wozem policyjnym. Okazało się, że w środku było 27 nielegalnych migrantów, którzy podali się za Syryjczyków, Somalijczyków i Afgańczyków. Dwie osoby zostały ciężko ranne, a jedna lekko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1awkll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1awkll
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj