Trwa ładowanie...

Węgry blokują plan UE na pomoc Ukrainie. Rząd Orbana stawia warunek

Węgry stanęły na przeszkodzie utworzenia długoterminowego funduszu Unii Europejskiej na wsparcie dla armii Ukrainy. Rząd Viktora Orbana twierdzi, że nie zaakceptuje funduszu, dopóki Ukraina nie usunie kontrowersyjnego węgierskiego banku z listy sponsorów wojny.

Węgry blokują plan. Ironiczne słowa ministra z BudapesztuWęgry blokują plan. Ironiczne słowa ministra z BudapesztuŹródło: East News, fot: JONATHAN ERNST
dpsjk7o
dpsjk7o

Ukraina może otrzymać od UE przez cztery lata 20 mld euro na pokrycie kosztów zakupu broni od państw unijnych oraz szkolenie przez kraje członkowskie sił zbrojnych Kijowa. Na czwartkowym spotkaniu szefów resortów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli plan storpedował jednak przedstawiciel rządu Orbana, czyli Peter Szijjarto.

Węgry blokują plan. Ironiczne słowa ministra z Budapesztu

Jak relacjonuje portal politico.eu, minister wprost stwierdził, że Budapeszt swoje poparcie dla zwiększenia środków w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju uzależnia od decyzji Kijowa ws. kontrowersyjnego banku OTP z Węgier. Po raz kolejny skrytykował też politykę UE wobec wojny Putina.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Rosyjskie siły nuklearne to “wydmuszka”? “Żyją w kokonie bezpieczeństwa”

- Nie możemy negocjować nowego zobowiązania finansowego przed rozwiązaniem sprawy banku OTP - stwierdził Szijjarto.

dpsjk7o

Szef MSZ Węgier dodał, że jego rząd "nie zezwoli na dołożenie pieniędzy na tzw. Europejski Instrument na rzecz Pokoju - ironicznie nazwany fundusz, z którego Bruksela subsydiuje dostawy broni do Ukrainy".

Borrell: 20 mld euro na potrzeby obronne Ukrainy

- Chcemy zapewnić Ukrainie do pięciu miliardów euro rocznie przez następne cztery lata na potrzeby obronne za pośrednictwem "specjalnej sekcji" w Europejskim Instrumencie na rzecz Pokoju - przekazał w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, informując o planie na dodatkowe 20 mld euro.

- To wciąż to samo narzędzie, które działa bardzo dobrze i będziemy go nadal używać, ale ze specjalną sekcją, z konkretnym finansowaniem, które można oszacować na podstawie liczb - wyjaśnił Borrell.

Węgrzy zmienią zdanie? Wątpliwości "starej UE"

Komisja Europejska zakłada osiągnięcie ostatecznego porozumienia w tej sprawie do października, kiedy to przywódcy UE zbiorą się w Brukseli. Część dyplomatów uważa, że do tego czasu stanowisko Węgier może ulec zmianie - zaznacza Politico.

dpsjk7o

Inne kraje UE raczej zgodzą się na dodatkowe pieniądze, choć, np. Austria, Francja, Holandia i Niemcy, proponują jeszcze dyskusję na temat wysokości tego wsparcia.

Nowy plan na pomoc UE. Polska bez sprzeciwu

Jakie jest stanowisko Polski wobec propozycji zwiększenia Funduszu? - Na pewno nie będziemy się temu sprzeciwiać - powiedział portalowi z Brukseli anonimowo polski urzędnik, który zna szczegóły czwartkowych rozmów. Litwa z kolei miała podnosić, że trzeba wręcz więcej niż 20 mld euro przez cztery lata.

Europejski Instrument na rzecz Pokoju został ustanowiony w marcu 2021 roku dla finansowania wszystkich działań w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa dotyczących spraw wojskowych i obronnych w celu zapobiegania konfliktom, zachowania pokoju oraz wzmocnienia międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności.

dpsjk7o

Źródła: politico.eu, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpsjk7o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dpsjk7o
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj