Węgiel od gminy. Gdzie złożyć wniosek? Zakup preferencyjny rusza w samorządach
Zgodnie z uchwaloną 20 października 2022 roku ustawą o zakupie preferencyjnym, węgiel dla gospodarstw domowych będzie sprzedawany nie tylko przez prywatne składy, ale również przez gminy. Od początku listopada wybrane samorządy dają obywatelom możliwość złożenia wniosków o preferencyjny zakup węgla. Urzędnicy mają 30 dni na ich rozpatrzenie.
15.11.2022 11:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak wskazują uchwalone przepisy, mieszkańcy będą mogli kupić łącznie 3 tony opału po cenie maksymalnej 2 tys. złotych za tonę. Aby uniknąć braków, sprzedaż węgla przez samorządy została podzielona na dwie tury.
Wniosek o zakup węgla po cenie preferencyjnej
Aby kupić tani węgiel od samorządów, niezbędne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Należy pamiętać, że do zakupu opału po cenie preferencyjnej są uprawnione wyłącznie te gospodarstwa, które spełniają wymogi dodatku węglowego lub w deklaracji CEEB wskazały węgiel jako główne źródło ogrzewania. Przedstawiciele gmin przypominają jednocześnie, że ze względu na nałożone limity, do urzędów powinny trafić dwa wnioski:
- pierwszy z nich należy złożyć do końca grudnia 2022 roku, by zakupić pierwsze 1,5 t węgla po preferencyjnej cenie,
- drugi można będzie składać od stycznia 2023 roku - w celu zakupu kolejnej partii, wynoszącej 1,5 t węgla.
Wnioski o zakup węgla od gmin będzie można składać do 15 kwietnia 2023 roku.
Wzór wniosku o węgiel od gminy. Jakie dane należy podać?
Wzór wniosku o zakup węgla po cenie preferencyjnej można znaleźć na stronach właściwych urzędów miast i gmin oraz podmiotów, wskazanych przez władze do dystrybucji węgla. Jak wskazuje ustawodawca, danymi, które muszą się w nim znaleźć, są:
- imię i nazwisko wnioskodawcy,
- adres gospodarstwa, na którego rzecz dokonuje się zakupu,
- adres e-mail lub numer kontaktowy do osoby składającej wniosek,
- ilość węgla, którą chciałaby zakupić osoba wnioskująca,
- informacja, czy wnioskujący zakupił wcześniej węgiel po cenie preferencyjnej oraz ewentualne określenie jego ilości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do wniosku należy dołączyć także oświadczenie potwierdzające, że wnioskodawca lub inny mieszkaniec gospodarstwa domowego nie zakupili paliwa stałego na sezon grzewczy 2022-2023 po cenie niższej, niż preferencyjna w ilości co najmniej takiej, jak określona w przepisach. Oświadczenie powinno zawierać klauzulę "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".
Wniosek o węgiel od gminy. Gdzie złożyć?
Wypełnione dokumenty można złożyć osobiście, w urzędzie zgodnym dla gospodarstwa domowego, lub przesłać drogą elektroniczną - w tym przypadku powinny one jednak zostać podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub osobistym. Ustawodawca przewiduje także możliwość stworzenia przez ministra właściwego do spraw informatyzacji aplikacji, za pośrednictwem której w przyszłości będzie można składać wnioski o preferencyjny zakup węgla.
Preferencyjny zakup węgla nie wszędzie
Możliwość zakupu węgla po cenie preferencyjnej oferują obecnie jedynie niektóre samorządy. Zgodnie z przepisami, gminy mogą, ale nie muszą przystąpić do programu dystrybucji taniego węgla. Aby gmina mogła sprzedawać mieszkańcom tańszy opał, musi bowiem podpisać stosowną umowę ze spółką Skarbu Państwa, odpowiadającą za sprzedaż węgla. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorstwami, które biorą udział w sprzedaży, są Polska Grupa Górnicza, PGE Paliwa, Tauron Wydobycie, Węglokoks, Węglokoks Kraj oraz LW Bogdanka.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.