PolskaWeekend pod znakiem obchodów 25. rocznicy wyborów 1989 r.

Weekend pod znakiem obchodów 25. rocznicy wyborów 1989 r.

Rozstrzygnięcie plebiscytu "Ludzie Wolności", msza w Świątyni Opatrzności Bożej, koncerty, spotkania z artystami, debaty - takie wydarzenia związane z 25. rocznicą wyborów z 1989 r. zaplanowano na weekend w Warszawie.

Już w piątek wieczorem w Kościele Wszystkich Świętych odbędzie się koncert muzyki gospel "Psalmy Wolności" pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, który weźmie w nim udział wraz z małżonką Anną.

Także w piątek w Parku Żeromskiego i Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego wystartuje dwudniowa Karuzela Cooltury. Organizatorzy przygotowali spotkania i panele dyskusyjne pod hasłem "Marzenia i bariery". Pierwszego dnia wieczorem lata cichej walki z systemem wspominać będą m.in. Henryka Krzywonos, Andrzej Wajda, Janusz Głowacki, Małgorzata Niezabitowska, bp Tadeusz Pieronek.

Na sobotę zaplanowano kilkanaście paneli dyskusyjnych, ponadto warsztaty artystyczne, pokazy naukowe i spotkania autorskie. O zmianach, jakie nastąpiły w języku, opowiedzą prof. Jerzy Bralczyk i Andrzej Markowski. O tym zaś, czy ekonomia "straciła duszę" Jacek Rostowski dyskutować będzie z Henryką Bochniarz, Markiem Zuberem, o. Maciejem Ziębą i Georgiem Milbradtem, byłym premierem Saksonii.

Odbywające się w ramach Karuzeli spotkanie "Kobiety i bariery" poprowadzi Marcin Dzierżanowski, a udział wezmą: ukraińska pisarka i opozycjonistka Oksana Zabuzhko, Otylia Jędrzejczak, Henryka Krzywonos, Janina Ochojska, Kinga Rusin i Edyta Herbuś. Dyskusję "25 lat transformacji. Bilans zysków i strat" poprowadzi redaktor naczelna PAP Katarzyna Buszkowska; dyskutować będą: Jan Krzysztof Bielecki, Marcin Piątkowski z Banku Światowego, Henryka Bochniarz i prof. Janusz Czapiński. Muzycznym elementem Karuzeli będą występy Baltic Youth Philharmonic oraz Goorala w piątkowy wieczór.

W niedzielę w południe para prezydencka będzie uczestniczyć w Świątyni Opatrzności Bożej w mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II oraz za 25 lat wolności. Po jej zakończeniu przed świątynią prezydent zasadzi Dąb Wolności.

Wieczorem Komorowski weźmie udział w uroczystym ogłoszeniu laureatów plebiscytu "Gazety Wyborczej" i TVN "Ludzie Wolności". Celem plebiscytu było wyłonienie tych, którzy są dla Polaków symbolem niepodległości, rozwoju, demokracji. Z nadesłanych propozycji kapituła wyłoniła po pięciu finalistów w każdej kategorii: nauka, kultura, biznes, sport i społeczeństwo.

W niedzielę rozpocznie się konferencja zorganizowana przez Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej "Przystanek Historia" podsumowująca akcję "Opowiem Ci o wolnej Polsce". Celem projektu było zainteresowanie młodzieży najnowszą historią Polski. Dzięki spotkaniom ze świadkami historii uczniowie mieli szansę poznać dzieje swojego regionu i losy osób, które przeciwstawiając się na różne sposoby nazizmowi i komunizmowi, przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości i budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Również w niedzielę - jak co roku w Dniu Dziecka - zbierze się Sejm Dzieci i Młodzieży. Tego dnia w parlamencie zasiądą uczniowie ze szkół z całej Polski. Będzie to już XX dziecięca sesja obrad; w tym roku tematem przewodnim będą wybory parlamentarne. Organizatorzy przedsięwzięcia uznali bowiem, że 25-lecie wyborów 1989 roku i 10-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej to idealny moment na zadanie młodym ludziom pytania, o to, czym jest demokracja. Tego tematu musiały dotyczyć debaty, które w swoich szkołach organizowali wiosną uczniowie - kandydaci na dziecięcych parlamentarzystów.

Para prezydencka 1 czerwca zaprasza dzieci do Pałacu Prezydenckiego. Anna i Bronisław Komorowscy spotkają się z dziećmi z placówek opiekuńczych. Spotkanie będzie połączone z promocją książki pt. "Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności". Książka autorstwa Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek w przystępny i obrazowy sposób wyjaśnia młodemu pokoleniu czym był PRL, na czym polegały absurdy codziennego życia w tamtej epoce oraz dlaczego rok 1989 jest tak wyjątkowy w najnowszej historii Polski.

Kolejne wydarzenia związane z rocznicą 25-lecia wolności zaplanowano na poniedziałek. Prezydent odwiedzi Poznań, gdzie zaplanowano uroczyste nadanie parkowi imienia Tadeusza Mazowieckiego oraz zasadzenie Dębu Wolności. Prezydent wręczy też odznaczenia państwowe oraz weźmie udział w uroczystym otwarciu II Powszechnej Wystawy Krajowej. Wieczorem Komorowski będzie uczestniczył w uroczystej gali podsumowującej plebiscyt na "Sportowy Sukces 25-lecia" na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Główne oficjalne obchody 25. rocznicy wyborów odbędą się w dniach 3-4 czerwca: wówczas zaplanowano uroczystości na placu Zamkowym, posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, orędzie prezydenta Bronisława Komorowskiego, galę nagrody Solidarności zainicjowanej przez MSZ. W obchodach udział weźmie m.in. prezydent USA Barack Obama.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)