Trwa ładowanie...

Weekend majowy z obostrzeniami? Jest nowa prognoza zakażeń

Trzecia fala epidemii nie zmaleje aż do początku maja, wynika z nowej prognozy zakażeń - opracowanej dla rządu przez zespół ICM Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to skutek dalszego rozpowszechniania w Polsce wariantu brytyjskiego, przy malejącej akceptacji społecznej dla obostrzeń - ostrzegają naukowcy.
Share
Koronawirus. Regionalizacja obostrzeń może trwać do maja. W nowej prognozie nie widać końca trzeciej fali epidemii
Koronawirus. Regionalizacja obostrzeń może trwać do maja. W nowej prognozie nie widać końca trzeciej fali epidemiiŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Jakub Orzechowski
d1mnwqe

Dzienne statystki zakażeń mogą poszybować nawet do 21 tysięcy. Skutkiem będzie 25 tys. osób w szpitalach, a 3200 pacjentów (dwa razy więcej niż obecnie) będzie potrzebować pomocy na oddziałach intensywnej terapii. Szczyt zachorowań ma przypadać na pierwsze dni kwietnia, wynika z prognoz ekspertów Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW.

Autorzy prognozy szacują, że do 1 maja statystki epidemii będą nadal pokazywać około 14 tys. infekcji. Spadek zakażeń będzie zależeć od realizacji planu szczepień oraz skuteczności wprowadzanych regionalnie nowych obostrzeń.

- Udział brytyjskiego wariantu koronawirusa w nowych stwierdzonych przypadkach na początku lutego nieznacznie przekraczał 5 proc., a na początku marca wynosił już około 40 proc. Polska podąża więc śladem krajów, w których wzrosły zakażenia spowodowane nową mutacją - mówi WP dr Franciszek Rakowski, szef zespołu, który opracował prognozę.

d1mnwqe

- Możemy ograniczać liczbę infekcji, stosując regionalne obostrzenia. O ile w woj. warmińsko-mazurskim dotyczą one 1,2 mln osób, to w przypadku wprowadzenia podobnych restrykcji na Mazowszu i Śląsku obejmą już jedną trzecią ludności Polski - dodał.

Koronawirus. Trzecia fala epidemii może rozciągnąć się na weekend majowy ICM COVID19
Koronawirus. Trzecia fala epidemii może rozciągnąć się na weekend majowy Źródło: ICM COVID19, Fot: Uniwersytet Warszawski

Według rozmówcy na rezygnację z regionalnych obostrzeń będziemy mogli sobie pozwolić dopiero po zaszczepieniu grupy seniorów (wśród osób powyżej 60. roku życia jest najwyższa śmiertelność).

Regionalizacja obostrzeń. Lockdown również na Pomorzu

Rząd zadecydował o wprowadzeniu nowych obostrzeń również w województwie pomorskim. Minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie piątkowej konferencji prasowej dodał, że województwo warmińsko-mazurskie oraz pomorskie są aktualnie regionami najbardziej dotkniętymi przez zachorowania wywołane nowym wariantem koronawirusa.

d1mnwqe

Obostrzenia na Wielkanoc. Adam Niedzielski nie ma dobrych wieści. Ale mówi też o majówce

Od soboty 13 marca w województwie pomorskim zamknięte zostają m.in. hotele, centra handlowe, galerie sztuki, kina, teatry, a także baseny, sauny, korty oraz inne obiekty sportowe, które do tej pory były otwarte. Klasy od I-III przechodzą na tzw. hybrydowy tryb nauki.

Sytuacja epidemiczna z dnia na dzień pogarsza się również w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim oraz lubuskim.

Regionalizacja obostrzeń. Nowe przypadki zakażeń koronawirusem w powiatach Tarnowski.info
Regionalizacja obostrzeń. Nowe przypadki zakażeń koronawirusem w powiatach Źródło: Tarnowski.info, Fot: Piotr Tarnowski

Według szacunków ekspertów z ICM trzecia fala zachorowań nie będzie większa od tej z przełomu listopada i grudnia. Sprzyja temu rosnąca grupa osób, które uzyskały już odporność.

Szczepienia przeciwko COVID-19 objęły 2,4 mln osób, z tego 1,3 mln otrzymało dwie dawki. Szacuje się, że dodatkowo około 7-10 mln Polaków przeszło bezobjawowe zakażenie koronawirusem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1mnwqe

Podziel się opinią

Share
d1mnwqe
d1mnwqe
Więcej tematów