Trwa ładowanie...

Według sędziów nowa KRS zniszczyła dorobek poprzednich rad sądownictwa

W czwartek stowarzyszenie "Iustitia" na swojej stronie internetowej opublikowało sześć nowych uchwał. Wzywa w nich nową KRS m. in. do wstrzymania się od podejmowania uchwał oraz apeluje do 15 nowo powołanych przez Sejm sędziów do złożenia swoich mandatów.

Share
Według sędziów nowa KRS zniszczyła dorobek poprzednich rad sądownictwa
Źródło: East News
d1a650d

W uchwale pierwszej stowarzyszenie "Iustitia" podkreśla, że: "sposób ukształtowania części składu Krajowej Rady Sądownictwa poprzez powołanie przez Sejm 15 sędziów budzi poważne zastrzeżenia co do zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej oraz standardami unijnymi".

Co istotne, sędziowie zwrócili się również "do członków obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, by w imię ochrony interesów obywateli co najmniej wstrzymali się od podejmowania uchwał do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu".

W uchwale drugiej "Iustitia": "wyraża protest przeciwko działaniom władzy ustawodawczej, które doprowadziły do zawieszenia przez Europejską Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka tej organizacji".

d1a650d

W uchwale trzeciej zgromadzenie poinformowało, że wciąż uznaje siedmiu sędziów Sądu Najwyższego za sędziów w stanie czynnym. Dotyczy to osób, które ukończyły 65. rok życia i wobec których prezydent nie wydał postanowienia w sprawie ich dalszego orzekania.

W tej samej uchwale wyrażono "sprzeciw dla działań Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który usunął czynnych sędziów Sądu Najwyższego, nie oczekując na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

W czwartej uchwale wyrażono "stanowczy sprzeciw" wobec działań zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego SSP sędziów: Michała Lasoty i Przemysława Radzika takich jak m.in. wzywanie do składania wyjaśnień Igora Tulei, Bartłomieja Przymusińskiego i Moniki Frąckowiak.

W uchwale piątej sędziowie jasno wskazują, że: "rok pełnienia funkcji wiceprezesa wykazał, że Pan Sędzia Dariusz Drajewicz nie jest w stanie efektywnie i skutecznie zarządzać pionem karnym największego w Polsce Sądu Okręgowego".

W ostatniej uchwale zgromadzenie sędziów zaapelowało do sędziów delegowanych przez PiS do sądów wyższej instancji o "rozważne formułowanie wniosków" dla ogólnego dobra wszystkich obywateli RP.

Całość ustanowionych przez "Iustitia" uchwał można przeczytać: TUTAJ.

Źródło: TVN 24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1a650d

Podziel się opinią

Share
d1a650d
d1a650d
Więcej tematów