Według Ministerstwa Sprawiedliwości rośnie liczba skazanych za przestępstwa wobec zwierząt
Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości z lat 2016 - 2019 wynika, że systematycznie rośnie liczba osób prawomocnie skazanych za przestępstwa wobec zwierząt. Tylko w 2019 r. było to 779 osób. Raport organizacji "Otwarte klatki" wskazuje jednak, że prokuratura wciąż umarza wiele spraw tego typu.
24.12.2021 09:48
Ze wstępnych danych ministerstwa za 2019 r. wynika, że wśród 459 osób skazanych za znęcanie się nad zwierzętami jedynie wobec niecałych 7 proc. orzeczono karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Odsetek ten jest o wiele wyższy w przypadku znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem — spośród wszystkich skazanych za ten czyn karę bezwzględnego więzienia wymierzono prawie 38 proc. z nich.
Kwestię kar dla sprawców przestępstw przeciwko zwierzętom reguluje art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt. Z przepisów wynika, że osoba, która zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje jego uboju z naruszeniem przepisów, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Podobna kara grozi za znęcanie się nad zwierzętami. Jeśli dodatkowo sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem, minimalna kara, która mu grozi, to 3 miesiące, a maksymalna - 5 lat.
Przemoc wobec zwierząt. Coraz więcej wyroków dla agresorów
Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że łącznie za wszystkie przestępstwa wyszczególnione w art. 35 ustawy w 2016 r. skazane prawomocnie były 592 osoby. W 2017 r. było ich już 663, w 2018 r. - 709, a w 2019 r. - 779. Dane za 2020 r. nie są jeszcze dostępne.
Większość spraw dotyczyła znęcania się nad zwierzęciem. W 2019 r. spośród 459 skazanych za ten czyn 137 osobom wymierzono karę grzywny, 160 - karę ograniczenia wolności, a 157 - karę pozbawienia wolności. Jednocześnie w ramach tej ostatniej w aż 125 przypadkach zdecydowano się na zawieszenie kary.
Działaniu sądów i prokuratur w sprawach dotyczących przestępstw wobec zwierząt swój grudniowy raport poświęciła działająca na rzecz zwierząt hodowlanych organizacja "Otwarte Klatki". Dane dotyczące postępowań przygotowawczych objęły 193 prokuratury z 34 okręgów i dotyczą lat 2017-2019 r. Z raportu wynika, że w tym okresie zarejestrowano 4748 spraw dotyczących przestępstw wobec zwierząt.
Raport Otwartych Klatek. "Obecne kary nie realizują funkcji prewencyjnej"
29 proc. z nich zakończyło się odmową wszczęcia dochodzenia, a 46 proc. umorzeniem. - Prawie 36 proc. umorzeń wynikało z ustalenia, że czynu nie popełniono lub braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu. 40 proc. procent decyzji o umorzeniu spowodowane było faktem, że dany czyn nie zawierał znamion czynu zabronionego. 23 proc. umorzeń stanowił brak podstaw do wniesienia aktu oskarżenia - podaje organizacja.
Od dłuższego czasu w mediach mówi się oraz głośniej o prawach zwierząt. Dotyczy to również skazań i wyroków wobec sprawców ich cierpienia. Zdaniem "Otwartych klatek" obecne kary nie realizują funkcji prewencyjnej. Organizacja zwraca też uwagę, że przestępstwo wobec zwierzęcia ciężko jest wykryć i udowodnić, przez co większość sprawców kary po prostu unika. Gdy już dochodzi do jej wymierzenia, niejednokrotnie bywa za niska.
Źródło: PAP