We Wrocławiu mistrzostwa Europy w "Zośce"
Gra, znana kiedyś jako zośka, na nowo
podbija serca młodych Polaków - tym razem jako importowany zza
oceanu footbag. Na wrocławskich ulicach pojawią się dziś najlepsi
gracze - pisze "Metropol".
Dzisiaj we Wrocławiu rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Footbagu - sporcie znanym w Polsce także jako zośka. Przez trzy dni będzie można podziwiać ekwilibrystyczne zmagania zespołów z Francji, Niemiec, Czech, Szwajcarii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Finlandii, Austrii, Estonii, Rosji, Kanady, USA oraz Australii. Wśród 169 zawodników wystąpi też 10 dziewcząt - podaje dziennik.
Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę kobiet pojawiających się na zawodach na świecie, to nasz wynik jest naprawdę niezły - mówi Antoni Szczeniawski, jeden z organizatorów zawodów. Jeszcze kilka lat temu woreczek z garścią ziarenek wielkości grochu w środku kojarzył się jedynie z gimnastyką korekcyjną dla dzieci z krzywym kręgosłupem. Dzisiaj polskie podwórka i parki coraz szczelniej wypełniają się młodymi zapaleńcami, którzy odnaleźli sens życia w kopaniu niepozornego woreczka - czytamy w "Metropolu".
Ćwiczą wszędzie: podczas przerwy w szkole, na przystanku, czekając na autobus, na podwórku z kolegami lub koleżankami, w duecie lub w większych grupach. Footbag poznałem stosunkowo niedawno, bo raptem rok temu, jednak dziś wiem, że to jest sport, dla którego się urodziłem - mówi gazecie Krzysiek Kozłowski, który w warszawskim Lasku Bielańskim codziennie trenuje nowe sztuczki.
Wciąż rosnącą popularność footbag zawdzięcza ogólnej dostępności i dowolności zasad. Aby rozpocząć grę, wystarczy zdobyć woreczek i próbować go podrzucać, nie używając rąk.áBrak sztywnych reguł cenią sobie szczególnie zawodowcy. Wykonują różne sztuczki przy pomocy nóg i innych części ciała, poza rękami. Najważniejsze jest "łapanie" lub "klejenie" piłeczki na stopach oraz okrążanie jej nogami. Takie właśnie elementy składają się na liczne triki o różnym stopniu trudności - informuje "Metropol".
Historia footbagu jest pełna znaków zapytania. Jedna z wersji mówi, że jego ojczyzną jest Azja Wschodnia, gdzie od wieków uprawia się pokrewne sporty. Jednak oficjalna wersja, przyjęta przez World Footbag Association (Międzynarodowa Organizacja Footbagu) za twórców dyscypliny uznaje dwóch przyjaciół: Mike'a Marschalla i Johna Stallbergera. W 1972 roku opracowali oni nową grę, polegającą na podrzucaniu nogą skarpetki wypełnionej ziarenkami kukurydzy, którą z czasem zastąpiła poręczniejsza piłeczka - pisze "Metropol". (PAP)