Trwa ładowanie...
włochy
30-01-2015 11:50

We Włoszech - kraju trzęsień ziemi i wulkanów - brakuje geologów

We Włoszech, których prawie połowa terytorium to teren sejsmiczny, a lawiny błotne są codziennością w wielu stronach, brakuje geologów. Liczba naukowców, uważanych za niezbędnych maleje w takim tempie, że być może trzeba będzie sprowadzać ich z zagranicy.

We Włoszech - kraju trzęsień ziemi i wulkanów - brakuje geologówŹródło: Fotolia
d17ha3s
d17ha3s

Ze względu na regularne trzęsienia ziemi i dużą częstotliwość występowania klęsk żywiołowych, a także aktywność wulkanów, przede wszystkim Etny, geolodzy należą do ścisłej czołówki najbardziej potrzebnych ekspertów we Włoszech. Tymczasem jest ich coraz mniej, a liczba ta jeszcze spadnie z powodu drastycznej redukcji wydziałów geologicznych na uczelniach w całym kraju. Dane na ten temat przedstawił prezes Krajowej Rady Geologów Gian Vito Graziano.

- Podczas następnej powodzi, kolejnego trzęsienia ziemi czy lawiny błotnej, wszyscy będą szukać pomocy geologów, ale ich już nie będzie. Będziemy musieli sprowadzić ich z zagranicy, bo doprowadzono do tego, że jest to zawód na wymarciu - oświadczył Graziano, cytowany przez włoskie media. Jego słowa, podkreśla się, wywołują niepokój.

Graziano zapewnił, że nie przesadza, a przedstawiając katastroficzną wizję kraju bez geologów ostrzega, do czego może doprowadzić decyzja Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego o redukcji wydziałów geologicznych. Z 34 działających do niedawna w całych Włoszech pozostało ich 8, ale i tym, jak dodał, za kilka lat może grozić zamknięcie z powodu cięć w nakładach.

- W kraju nierównowagi hydrogeologicznej i zagrożenia sejsmicznego oraz wulkanicznego panuje ogólna obojętność wobec powolnego zanikania dyscypliny naukowej - oświadczył szef Rady Geologów.

d17ha3s

Za najbardziej drastyczny uznał przykład regionu Emilia-Romania, gdzie zamknięto wszystkie wydziały nauki o ziemi. Tymczasem to właśnie tam w odstępie kilku dni w 2012 roku doszło do dwóch katastrofalnych w skutkach trzęsień ziemi, w których zanotowano ponad 20 ofiar śmiertelnych i wielomiliardowe straty.

Eksperci podkreślają, że warunki geologiczne Italii wymagają tymczasem jak największych inwestycji w tę naukę, podobnie jak w upowszechnianie wiedzy geologicznej, której stan uważa się za bardzo niski. Budowanie domów mieszkalnych w dawnych korytach rzek i na zboczach wzgórz, gdzie występuje wysokie zagrożenie lawin błotnych, jest bowiem codziennością Włoch.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d17ha3s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17ha3s
Więcej tematów