Wcześniejsze wybory czy nowa koalicja?
Nie cichną komentarze na temat dymisji Andrzej Leppera. Politycy PiS uznają słuszność odwołania i nie wykluczają szansy zbudowania rządu większościowego. Opozycja chciałaby dymisji premiera i szybszych wyborów. Zastanawia się też nad utworzeniem specjalnego porozumienia partii opozycyjnych. Prasa zagraniczna pisze, że w Polsce może powstać nowa koalicja.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/andrzej-lepper-odwolany-6038700402090625g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/andrzej-lepper-odwolany-6038700402090625g )
Andrzej Lepper odwołany
Putra: premier namawiał Leppera do dymisji
Wicemarszałek Senatu, Krzysztof Putra z PiS, powiedział, że Andrzej Lepper musiał odejść, bo w jego otoczeniu była korupcja. Gość Programu Trzeciego Polskiego wyjaśnił, że chodziło o łapówkę bardzo wysokiej wartości i podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość od zawsze walczy z korupcją.
Wicemarszałek Senatu powiedział, że premier namawiał Andrzeja Leppera, aby - w związku z niejasną sytuacją - podał się do dymisji. Jednak szef Samoobrony odmówił i dlatego Jarosław Kaczyński zwrócił się do prezydenta o odwołanie ministra rolnictwa.
Gosiewski: jest szansa na budowanie większości
Odwołanie Leppera było niezbędne, ponieważ ciążą na nim podejrzenia korupcji powiedział wicepremier Przemysław Gosiewski. Jego zdaniem sprawą musi zająć się prokuratura i sąd.
W rozmowie z Radiem Kielce wicepremier Gosiewski odniósł się też do kwestii opuszczenia przez Samoobronę koalicji rządowej. Jego zdaniem - jest jeszcze podstawa do budowania większości. Jednak, jeśli to się nie uda - to rozważane są wcześniejsze wybory parlamentarne, by poddać ocenie społecznej zaistniałą sytuację. * Sawicki: PiS dalej będzie konsumował władzę * Zdaniem posła PSL Marka Sawickiego, w efekcie odwołania z rządu szefa Samoobrony Andrzeja Leppera "nie będzie żadnego samorozwiązania Sejmu, a w związku z tym jesienią nie będzie wyborów parlamentarnych".
PiS od swoich współbraci w koalicji dostał pełnię władzy we wszystkich instytucjach i zechce tę władze skonsumować- ocenił Sawicki. Jego zdaniem, "mamy co najmniej rok czasu na różne sensacje, sensacyjki, nie zawsze potwierdzone wyrokami".
W ocenie polityka PSL, cel jest jeden: "przygotowanie kandydata na prezydenta do kolejnej kadencji".
Sawicki, pytany, czy PSL weszłoby do koalicji z PiS, odparł: "o większości dla łatania dobrego samopoczucia Jarosława Kaczyńskiego nie ma mowy".
Dutka: Samoobrona zmierza donikąd
W ocenie posła Bronisława Dutki (PSL) następstwem dymisji wicepremiera Andrzeja Leppera może być to, że PiS otworzy się na dezerterów z Samoobrony, licząc na to, iż interes samozachowawczy posłów tej partii skłoni ich do poparcia rządu.
Dutka uważa, iż schedę po wicepremierze Lepperze może w Samoobronie przejąć europoseł Ryszard Czarnecki.
Na pytanie, czy "Samoobrona pójdzie za Czarneckim", poseł odparł: Ta partia nigdzie już nie pójdzie. Myślę, że gdy weszła do koalicji z PiS i LPR, zapadła decyzja o jej rozbiciu i wchłonięciu.
Gronkiewicz-Waltz: dymisja premiera i nowe wybory!
Wiceszefowa PO Hanna Gronkiewicz-Waltz uważa, że powinny się jak najszybciej odbyć wybory parlamentarne. W jej ocenie, premier powinien podać się do dymisji.
Ten rząd już nic nie zrobi, nie przeprowadzi ani reformy finansów publicznych, ani reformy służby zdrowia. Może być takie dalsze trwanie w marazmie - mówiła Gronkiewicz-Waltz w radiowej "Trójce"
Uważam, że premier powinien podać się do dymisji. Bo gdy w ministerstwie jest korupcja - minister podaje się do dymisji - mówiła prezydent Warszawy. Zdrojewski: to element gry premiera
Bogdan Zdrojewski uważa, że dymisja Leppera właśnie teraz to element gry politycznej premiera Jarosława Kaczyńskiego. Wyjaśnił, że premier wybrał określony zarzut wobec Samoobrony w określonym czasie.
Szef klubu PO podkreślił, że nie wierzy w możliwość powrotu Andrzeja Leppera do rządu. Scenariusz będzie dość prosty - głosowanie na temat rozwiązania Sejmu odbędzie się na przełomie sierpnia i września, a po 30-45 dniach zostaną przeprowadzone przedterminowe wybory.
Szmajdziński: stworzyć porozumienie partii opozycyjnych
Jerzy Szmajdziński uważa, że w obliczu odwołania Leppera premier Jarosław Kaczyński ma dwie możliwości - albo porozumienie z Platformą Obywatelską, albo przejęcie polityków Samoobrony i pozostawienie ich w rządzie bez udziału w nim szefa tej partii.
Szef Klubu Parlamentarnego SLD zaznaczył jednak, że oba te scenariusze są mało prawdopodobne, a więc posłom nie pozostanie nic innego jak zagłosować za samorozwiązaniem Sejmu.
Jeśli jednak nie dojdzie to do skutku, to można przegłosować konstruktywne wotum nieufności lub utworzyć porozumienie partii opozycyjnych na rzecz naprawy państwa.
"Daily Telegraph": PiS może zmontować nową koalicję
Brytyjski dziennik "Daily Telegraph" też odnotował dymisję wicepremiera i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera. Według gazety, Polska stoi w obliczu przyspieszonych wyborów.
Odejście Leppera "może zakończyć rządową karierę jednego z najbardziej kontrowersyjnych i barwnych polskich polityków" - pisze "Daily Telegraph".
"Ale w perspektywie wakacji parlamentarnych, PiS może wykorzystać czas na montowanie nowej koalicji" - spekuluje brytyjska gazeta, powołując się na analityków.
"Financial Times": polska koalicja chyli się ku upadkowi
Polska koalicja chyli się ku upadkowi - pisze na stronie internetowej londyński "Financial Times", komentując dymisję Leppera.
"Skandal, dotyczący (wypowiedzi) o.Rydzyka, to tylko jedna z ostatnich oznak chylenia się ku upadkowi egzotycznej politycznej koalicji jaka wyniosła Prawo i Sprawiedliwość Kaczyńskich do władzy - koalicji będącej zlepkiem miejskich intelektualistów, prawicowych nacjonalistów, ultrakatolików, populistów i tych, którzy ucierpieli w wyniku prokapitalistycznych reform" - pisze wtorkowy "Financial Times".