Trwa ładowanie...

Ważny kraj podjął decyzję. To jest zła informacja dla Ukrainy

Rada Kantonów, izba wyższa szwajcarskiego parlamentu, odrzuciła poprawkę do ustawy, która pozwalałaby na reeksport broni wyprodukowanej w tym kraju np. do Ukrainy. Mało tego: polityka, który promował zmiany, oskarżono o lobbing na rzecz producentów broni.

Szwajcarski hit eksportowy ostatnich lat - transporter opancerzony Pirania - póki co nie może trafić do Ukrainy Szwajcarski hit eksportowy ostatnich lat - transporter opancerzony Pirania - póki co nie może trafić do Ukrainy Źródło: Getty Images, fot: ullstein bild - RDB
d1048zv
d1048zv

Obecne prawo nie pozwala na eksport amunicji ani sprzętu wojskowego do krajów prowadzących konflikty zbrojne. Reeksport szwajcarskiej broni i amunicji może się natomiast odbywać wyłącznie za zgodą rządu w Bernie.

"Nasi partnerzy nas nie rozumieją"

Senat dyskutował we wtorek poprawkę, w ramach której wymóg ten nie musiałby być respektowany w przypadku sprzedaży uzbrojenia państwom mającym systemy kontroli eksportu broni podobne jak Szwajcaria. Poprawki do "ustawy federalnej o podstawach i warunkach współpracy wojskowej i technicznej z państwami obcymi" zostały wniesione przez Thierry'ego Burkarta (przewodniczącego Partii Liberalnej, FDP).

d1048zv

Przeciwnicy poprawki oskarżyli Burkarta, że działa jako lobbysta producentów broni. Burkart potwierdził, że jego poprawki mają na celu zachowanie pozycji szwajcarskiego koncernu zbrojeniowego MIC, ponieważ - jak twierdzi - wiele krajów po prostu nie chce już kupować szwajcarskiej broni i amunicji, zwłaszcza jeśli muszą udawać się do Berna za każdym razem, gdy chcą reeksportu do innych państw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dmuchane HIMARS-y zmorą Rosjan. O czeskich wabikach mówi cały świat

- Te kraje rozumieją, na czym polega neutralność Szwajcarii, ale nie rozumieją, dlaczego Szwajcaria blokuje reeksport amunicji i pojazdów opancerzonych - zaznaczył Burkart w telewizji SRF.

Szwajcaria blokuje eksport broni do Ukrainy

W ostatnich miesiącach Szwajcaria odrzucała wnioski Niemiec, Szwajcarii, Danii i Czech, które chciały reeksportować zakupioną wcześniej od firm szwajcarskich amunicję, m.in. na Ukrainę.

d1048zv

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1048zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1048zv
Więcej tematów