Ważne odkrycie naukowców ws. grypy
Międzynarodowy zespół naukowców kanadyjskich i hiszpańskich znalazł pierwsze immunologiczne uzasadnienie, dlaczego u niektórych ludzi rozwija się ostre zapalenie płuc, gdy są zainfekowani pandemicznym wirusem H1N1. Winna okazała się interleukina 17 (IL-17). Informację opublikowano na stronie University Health Network.
23.12.2009 | aktual.: 23.12.2009 12:02
W badaniu analizowano poziomy molekuł regulacyjnych u 20 hospitalizowanych pacjentów, 15 chorych nie hospitalizowanych i 15 osób zdrowych z 10 hiszpańskich szpitali, podczas pierwszej fali pandemicznej H1N1 w lipcu i sierpniu 2009.
Naukowcy z Hospital Clinico Universitario de Valladolid w Hiszpanii i University Health Network wykryli wysoki poziom molekuły zwanej interleukiną 17 we krwi pacjentów ciężko chorych na H1N1, a niski jej poziom u pacjentów z łagodną formą tej choroby.
Interleukinę 17 produkuje nasz organizm i jest ona potrzebna do normalnej regulacji białych ciałek krwi, które zwalczają infekcje i choroby. W pewnych przypadkach molekuła ta "ucieka spod kontroli", co prowadzi do zapalenia i chorób autoimmunologicznych.
- W rzadkich przypadkach wirus powoduje infekcję płuc, co wymaga umieszczenia pacjentów w szpitalu. Przez regulację IL-17 w przyszłości będziemy mogli zmniejszyć wielkość reakcji zapalenia w płucach i przyspieszyć zdrowienie - mówi Dr David Kelvin, lider grupy badawczej z Kanady, szef Experimental Therapeutics Division, Toronto General Hospital Research Institute, University Health Network i profesor immunologii University of Toronto.
Dr Kelvin dodaje, że test potwierdzający wysoki poziom tej interleukiny będzie mógł powstać w niedalekiej przyszłości. - Test diagnostyczny może nas wcześnie poinformować, kto znajduje się w grupie ostrego ryzyka tej choroby - wyjaśnia dr Kelvin dodając, że wysoki poziom IL-17 może powodować zaniechanie przez system immunologiczny eliminacji wirusa, podobnie, jak to stało się podczas grypy hiszpanki w 1918 r., gdzie wielu ludzi zmarło wskutek zarażenia śmiertelnym łańcuchem wirusa grypy A, subtypu H1N1.
Dr Jesus Bermejo-Martin, koordynator zespołu hiszpańskiego, uważa, że identyfikacja leków, które będą mogły regulować aktywność IL-17 zapewni alternatywne leczenie dla pacjentów z ostrym przypadkiem H1N1.