Expose w Szwecji. Padły niepokojące słowa o Rosji
- Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to potrzebne - powiedział szef szwedzkiego MSZ Tobias Billstrom, deklarując wsparcie dla Kijowa na wielu płaszczyznach. - Rosja stanowi dla nas zagrożenie - dodał minister podczas wygłoszonego w środę expose.
- Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to potrzebne: politycznie, humanitarnie, militarnie i gospodarczo - powiedział szef dyplomacji Szwecji Tobias Billstrom. Deklaracja padła podczas wygłoszonego w parlamencie expose polityki zagranicznej Szwecji. - Rosja stanowi dla nas zagrożenie - dodał.
Szwecja chce wspierać Ukrainę
Billstrom w swoim wystąpieniu nazwał wsparcie dla Ukrainy "głównym zadaniem rządu na najbliższe lata". - Rosja będzie stanowić największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Szwecji, dlatego w naszym interesie jest, aby strategiczne działania Rosji były ograniczane militarnie, gospodarczo i politycznie - dodał.
W swoim expose Billstrom przypomniał, że Szwecja do tej pory przekazała Ukrainie 14 pakietów pomocy wojskowej. Wymienił również wspieranie demokratycznej opozycji na Białorusi jako jeden z priorytetów polityki zagranicznej Szwecji. - Szwecja zabiega o dalsze sankcje wobec białoruskiego reżimu ze względu na represje w kraju, jak i udział w agresji na Ukrainę - powiedział.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Dyktator zaprasza Rosjan. Osobliwy kierunek turystyczny otwiera się
Wejście Szwecji do NATO
Innym ważnym punktem przemowym była kwestia przystąpienia Szwecji do NATO. - Weźmiemy na siebie znaczącą odpowiedzialność w najbliższym regionie i przyczynimy się do bezpieczeństwa wszystkich sojuszników poprzez całościowe podejście do NATO i sojuszniczą politykę odstraszania - podkreślił Billstrom .
Polityk przypomniał również, że w tym roku wydatki Szwecji na obronę przekroczą 2 proc. PKB i zapewnił, że "tak będzie w dającej się przewidzieć przyszłości".
Po wygłoszeniu expose, podczas debaty, opozycyjna Partia Centrum zaproponowała ustanowienie oddzielnego funduszu dla Ukrainy, który miałby pomóc w planowaniu długoterminowej pomocy.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski