Trwa ładowanie...
d4326bp

Watykański magazyn: "Zakonnice były molestowane przez księży"

Miesięcznik "Women Church World" potępił przypadki, w których siostry zakonne były wykorzystywane seksualnie przez księży. "Niekontrolowana władza duchownych przyniosła fatalne skutki" - przyznają autorzy artykułu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Watykan, plac św. Piotra
Watykan, plac św. Piotra (iStock.com)
d4326bp

Lutowy "Women Church World" to ważny głos w dyskusji nt. molestowań. Magazyn jest czasopismem watykańskim, dlatego publikacja pokazuje, że w Stolicy Apostolskiej coraz głośniej mówi się o tym problemie. Skandale skrywane przez lata wreszcie zostają publicznie potępione.

"Chodzi m.in. o przypadki, gdy siostry nie tylko były zmuszane do seksu, ale również dokonywały potem aborcji lub rodziły dzieci" - podkreśla magazyn.

"Piorą, gotują i zmywają za darmo"

W sierpniu Wirtualna Polska informowała o głośnym raporcie agencji prasowej Associated Press. Było w nim zawartych wiele historii wykorzystanych zakonnic.

d4326bp

Jedna z nich to przypadek siostry ze zgromadzenia Misjonarek Jezusa działającego w Dżalandharze w Indiach. Wykorzystywana przez lata kobieta zaniosła w końcu na policję 72-stronnicowy dokument, opisujący, jak ksiądz ją gwałcił i molestował. Więcej na ten temat TUTAJ.

"Women Church World" podkreśla, że zakonnice zaczęły mówić o swoich doświadczeniach również dzięki ruchowi #MeToo. Ich zeznania przestały się ograniczać wyłącznie do tych najgorszych przestępstw.

Od pewnego czasu coraz więcej z nich wyznaje również szczegóły tzw. "niewolniczego traktowania". Rok temu watykański magazyn opublikował artykuły o tym, jak siostry zakonne gotują i sprzątają księżom, kardynałom i biskupom, nie dostając za to absolutnie żadnego wynagrodzenia.

"Zakonnice wstają przed księżmi, by zrobić śniadanie i kładą się spać dopiero po tym, jak przyniosą kolację. I rzadko, o ile w ogóle, są zapraszane do stołu" - opowiadała siostra Maria, której dane zostały ukryte na potrzeby publikacji. Chociaż przy statystykach dotyczących przemocy seksualnej, ta niewolnicza praca schodzi na dalszy plan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4326bp

Podziel się opinią

Share
d4326bp
d4326bp
Więcej tematów