Trwa ładowanie...
d2tlvfp

Watykan. Synod opowiedział się za możliwością wyświęcania żonatych mężczyzn

Wielka zmiana w Kościele. Wyświęcanie na księży żonatych stałych diakonów – za taką możliwością opowiedział się synod biskupów na temat Amazonii. Zapis znalazł się w dokumencie podsumowującym obrady. To właśnie on może doprowadzić do zmiany zasad celibatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Watykan. Papież Franciszek na Placu Świętego Piotra
Watykan. Papież Franciszek na Placu Świętego Piotra (East News, Fot: VM/Polaris Images/East News)
d2tlvfp

W dokumencie mowa jest o możliwości "wyświęcania mężczyzn - odpowiednich i uznanych przez wspólnotę - którzy będą mieli owocny diakonat stały i otrzymają właściwe przygotowanie do kapłaństwa, mając rodzinę prawnie założoną i trwałą".

Dlatego, jak zaznaczono w jednym z przegłosowanych punktów, kompetentne władze muszą ustanowić "kryteria i dyspozycje" w tej sprawie. Przedstawiony dokument będzie podstawą dla adhortacji apostolskiej, jaką napisze papież Franciszek jeszcze w tym roku.

Watykaniści odnotowują, że jest to nowość. Taka propozycja rozwiązania problemu braku księży na odległych terenach Amazonii pojawiła się w dokumencie roboczym synodu i była na nim szeroko dyskutowana, budząc protesty części hierarchii.

d2tlvfp

Obrady pod hasłem "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej" trwały 3 tygodnie. Do dokumentu włączono także propozycję zdefiniowania "grzechu ekologicznego", czyli "działań bądź zaniedbań przeciwko Bogu, przeciwko bliźniemu, wspólnocie i środowisku". Za takie grzechy zostałyby uznane "czyny i nawyki powodujące zanieczyszczenie i zniszczenie harmonii środowiska" - wyjaśniono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF

Bogdan Zdrojewski o funkcji marszałka Senatu dla opozycji

d2tlvfp

Podziel się opinią

Share
d2tlvfp
d2tlvfp
Więcej tematów