Watykan sprzeciwia się korekcie płci, macierzyństwu zastępczym i aborcji

W dokumencie "Dignitas infinita" (Nieskończona godność), opublikowanym w Watykanie w poniedziałek, podkreślono, że poważne naruszenia godności człowieka obejmują ubóstwo, wojnę, przemoc wobec migrantów i kobiet, aborcję, eutanazję, surogację, teorię gender i cyberprzemoc.

Watykan w nowym dokumencie odrzuca operację korekty płci i macierzyństwo zastępcze
Watykan w nowym dokumencie odrzuca operację korekty płci i macierzyństwo zastępcze
Źródło zdjęć: © EAST_NEWS | Tomasz Zukowski
oprac. MUP

09.04.2024 09:26

Dokument ten, który jest wynikiem pięcioletnich prac, został ogłoszony przez Dykasterię Nauki Wiary, instytucję odpowiedzialną za nauczanie doktrynalne Kościoła katolickiego.

W dokumencie zwrócono uwagę na "ciężkie naruszenia godności ludzkiej", takie jak ubóstwo, które św. Jan Paweł II określił jako "jedną z największych niesprawiedliwości współczesnego świata". Wojna, wraz z zamachami, prześladowaniami z powodów rasowych i religijnych i wszelkimi nadużyciami, została wymieniona jako "kolejna tragedia, która neguje godność ludzką". W dokumencie odnotowano, że te zjawiska mnożą się w wielu regionach świata, przybierając formę "trzeciej wojny światowej w kawałkach", jak to określa Franciszek.

Kościół, zgodnie z dokumentem, powtarza za św. Pawłem VI: "nigdy więcej wojny" i prosi za św. Janem Pawłem II: "Nie zabijajcie! Nie gotujcie ludziom zniszczenia i zagłady! Pomyślcie o cierpiących głód i niedolę waszych braciach! Szanujcie godność i wolność każdego".

Dokument podkreśla również, że cierpienie migrantów oraz handel ludźmi stanowią poważne naruszenie godności ludzkiej. Kościół i ludzkość nie mogą zrezygnować ze zwalczania takich zjawisk, jak handel ludzkimi organami i tkankami, seksualny wyzysk chłopców i dziewczynek, praca niewolnicza, w tym prostytucja, przemyt narkotyków i broni, terroryzm i międzynarodowa zorganizowana przestępczość.

Watykan zwalcza problem wykorzystywania seksualnego

Watykański dokument zwraca uwagę na problem wykorzystywania seksualnego, podkreślając, że cierpienia wynikające z tego zjawiska mogą trwać całe życie. Zjawisko to jest rozpowszechnione w społeczeństwie i dotyczy także Kościoła, stanowiąc poważną przeszkodę dla jego misji. Kościół jest zaangażowany w działania mające na celu położenie kresu wszelkim nadużyciom, poczynając od swojego wnętrza.

Przemoc wobec kobiet została określona jako "globalny skandal" i poświęcono jej osobny rozdział w dokumencie. Zauważono, że mimo uznawania równości godności kobiety w słowach, w niektórych krajach nierówności między kobietami i mężczyznami są ogromne.

W dokumencie przywołano słowa św. Jana Pawła II, który podkreślał, że trzeba jeszcze wiele uczynić, aby "bycie kobietą i matką nie prowadziło do dyskryminacji" i że należy stanowczo potępić, również przy pomocy narzędzi legislacyjnych, formy przemocy seksualnej wobec kobiet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dykasteria w dokumencie o godności zaznaczyła, że zmuszanie do aborcji jest formą przemocy stosowanej wobec kobiet, która wymierzona jest zarówno w matkę, jak i w dziecko, często, by zaspokoić egoizm mężczyzn. Zwróciła uwagę na nauczanie Kościoła, że przeprowadzanie aborcji jest "umyślnym i bezpośrednim zabijaniem".

Kościół sprzeciwia się surogacji

Dokument zaznacza, że Kościół sprzeciwia się surogacji, czyli praktyce rodzenia dzieci dla innych osób. Według dykasterii, w tej praktyce dziecko staje się "zwykłym przedmiotem" i towarem, co narusza jego godność. Papież zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o wprowadzenie globalnego zakazu takiej praktyki.

Eutanazja i wspomagane samobójstwo, a także odrzucanie osób z niepełnosprawnościami, zostały uznane za "szczególne naruszenia" ludzkiej godności.

W odniesieniu do teorii gender, dokument zaznacza, że według Kościoła "każda osoba, niezależnie od swojej orientacji seksualnej, musi być szanowana w swojej godności i przyjęta z szacunkiem", w trosce o to, by nie doświadczała "niesprawiedliwej dyskryminacji i szczególnie wszelkich form agresji i przemocy".

Dokument podkreśla, że próby wprowadzenia nowych praw, które nie są w pełni spójne z pierwotnie zdefiniowanymi i nie zawsze są akceptowalne, doprowadziły do ideologicznej kolonizacji, w której główną rolę odgrywa teoria gender. Ta teoria jest niezwykle groźna, ponieważ usuwa różnice, pod pretekstem, że wszyscy są równi.

Na temat korekty płci napisano, że każda taka operacja "co do zasady jest ryzykiem zagrażającym wyjątkowej godności, jaką dana osoba otrzymała od momentu poczęcia". Zastrzeżono jednak, że "nie wyklucza to możliwości, że osoba dotknięta anomaliami narządów płciowych, które są już widoczne przy urodzeniu lub które rozwinęły się później, może zdecydować się na pomoc medyczną w celu usunięcia tych anomalii. W takim przypadku operacja nie stanowiłaby zmiany płci w przedstawionym tutaj znaczeniu".

Pod tekstem podpisał się prefekt Dykasterii Nauki Wiary kardynał Victor Manuel Fernandez i ma on aprobatę papieża Franciszka.

Źródło: PAP

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także