Watykan rozważa zmianę prawa kanonicznego
Wysoki dostojnik watykański towarzyszący papieżowi Benedyktowi XVI w czasie jego wizyty w USA powiedział, że Stolica Piotrowa rozważa zmianę prawa kanonicznego w zakresie dotyczącym seksualnego wykorzystywania nieletnich przez księży.
Jak podał sobotni "New York Times", kardynał William J. Levada, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, nie powiedział na czym dokładnie miałyby te zmiany polegać, ale sugerował, że chodzi o ewentualne przedłużenie okresu przedawnienia tego rodzaju przestępstw.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/wizyta-benedykta-xvi-w-usa-6038684078408321g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/wizyta-benedykta-xvi-w-usa-6038684078408321g )
Wizyta Benedykta XVI w USA
Kardynał Levada oświadczył w piątek w Nowym Jorku, że jego urząd często musi rozpatrywać zarzuty seksualnych nadużyć sprzed wielu lat, ponieważ ich ofiary - jak powiedział - "nie czują się osobiście na siłach do ich ujawnienia", dopóki nie staną się dojrzalsi.
Obecnie prawo kanoniczne przewiduje, że sprawa z oskarżenia o wykorzystywanie seksualne przez księży przedawnia się po upływie 10 lat od momentu ukończenia przez ofiarę 18 lat.
Kardynał Levada powiedział, że jego biuro nadal rozpatruje wiele zaległych spraw o nadużycia seksualne, chociaż jest ich coraz mniej.
Skandal z księżmi-pedofilami wybuchł w USA w lutym 2002 r. Podobne przypadki - jak ujawniono - miały też miejsce w innych krajach, m.in. Irlandii, Anglii, Australii, Austrii, Meksyku i Polsce. Okazało się, że biskupi wiedzieli o licznych przypadkach, ale nie wyciągali wobec winnych żadnych konsekwencji, tylko przenosili ich do innych parafii.
W następstwie skandalu w USA, Kościół podjął szereg kroków zaradczych, m.in. usunął winnych księży ze stanowisk kapłańskich. Nie ukarano jednak biskupów za ukrywanie i tuszowanie przestępstw, czego domagają się organizacje zrzeszające ofiary seksualnego molestowania i gwałtów. Kardynał Levada także powiedział, że nie przewiduje karania biskupów.
Winny ukrywania skandalu w Bostonie tamtejszy arcybiskup i kardynał Bernard Law został tylko przeniesiony do Watykanu, gdzie objął wysokie stanowisko w hierarchii.
Skandal w USA wzbudził też dyskusję nad sensem dalszego utrzymywania celibatu, który nie jest nakazany w Piśmie Świętym, tylko został wprowadzony w Kościele katolickim w Średniowieczu. Większość innych wyznań chrześcijańskich nie stosuje tej zasady.
W czasie swej wizyty w USA papież Benedykt XVI czterokrotnie wspomniał w swych przemówieniach i homiliach o skandalu. Mówił o tym w tonacji skruchy i zbiorowej odpowiedzialności Kościoła. W czwartek spotkał się też w Waszyngtonie z grupą ofiar seksualnego wykorzystywania.
Komentatorzy w USA wyrażają uznanie dla papieża za ten gest, ale zwracają uwagę, że ofiary nadużyć nadal domagają się ukarania biskupów.
Tomasz Zalewski