Watykan o teherańskiej konferencji na temat holokaustu
Odnosząc się do trwającej w Teheranie kontrowersyjnej konferencji na temat holokaustu Watykan oświadczył, że zagłada Żydów była "straszliwą tragedią, wobec której nie można pozostać obojętnym".
W ogłoszonym we wtorek komunikacie Stolica Apostolska podkreśliła, iż pamięć o holokauście powinna pozostać "ostrzeżeniem dla sumień".
Budząca wiele kontrowersji na Zachodzie konferencja na temat holokaustu rozpoczęła się w poniedziałek w stolicy Iranu. Jak twierdzą organizatorzy, celem spotkania jest dyskusja o zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej w "swobodnej atmosferze".
Pomysłodawcą zjazdu był irański prezydent Mahmud Ahmadineżad, który w swych wypowiedziach uznał holokaust za "mit" i wzywał do wymazania Izraela z mapy świata.
W oświadczeniu Watykanu napisano, że "minione stulecie było świadkiem próby eksterminacji narodu żydowskiego, w rezultacie czego zgładzono miliony Żydów, w różnym wieku i z różnych grup społecznych, jedynie powodu przynależności do tego narodu".
"Kościół z głębokim szacunkiem i wielkim współczuciem podchodzi do tego, co naród żydowski przeżył podczas drugiej wojny światowej: pamięć o tych straszliwych faktach musi pozostać ostrzeżeniem dla sumień w celu wyeliminowania konfliktów, poszanowania słusznych praw wszystkich narodów, wezwania do pokoju w prawdzie i sprawiedliwości" - oświadczył Watykan powołując się na dokument Komisji do spraw stosunków religijnych z judaizmem zatytułowany "Pamiętamy: refleksja na temat Shoah".
Jednocześnie przypomniano, że stanowisko to potwierdził Jan Paweł II w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie 23 marca 2000 roku, a powtórzył je Benedykt XVI podczas swej wizyty w obozie zagłady Auschwitz 28 maja bieżącego roku.
Sylwia Wysocka