Trwa ładowanie...

Watykan. Nadużycia w preseminarium. Skandal ujawnił Polak

Byli uczniowie preseminarium św. Piusa X w Watykanie złożyli zeznania ws. nieprawidłowości, do których miało dochodzić w placówce. Opowiedzieli m.in. o molestowaniu seksualnym, którego byli świadkami.
Share
Watykan. W preseminarium św. Piusa X miało dochodzić do molestowania seksualnego
Watykan. W preseminarium św. Piusa X miało dochodzić do molestowania seksualnegoŹródło: East News, Fot: Donatella Giagnori, EIDON
d1j5m8g

- To było niedobre, niezdrowe otoczenie, gdzie panowała silna presja psychologiczna i słychać było stałe komentarze natury homoseksualnej - powiedział podczas procesu w Watykanie 34-letni mężczyzna.

Razem z dwoma innymi byłymi uczniami preseminarium św. Piusa X złożył zeznania dotyczące zdarzeń, do których dochodziło w placówce.

Na ławie oskarżonych zasiadł 28-letni ksiądz Gabriele Martinelli. Oskarżono go o seksualne wykorzystywanie młodszego od siebie o rok ucznia, stosowanie przemocy i gróźb. Miało do tego dochodzić w latach 2007-2012. Obydwaj przez część tego okresu byli nieletni.

d1j5m8g

Duży wzrost liczby ofiar koronawirusa w Polsce. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podał liczbę

Drugi oskarżony to 71-letni były rektor ks. Ernesto Radice, któremu zarzuca się ukrywanie tych czynów. Duchowny pełnił swoją funkcję przez 12 lat.

Watykan. Skandal w preseminarium. Nikt nie chciał uwierzyć Polakowi

Zeznający w środę mężczyźni stwierdzili, że widzieli, jak Martinelli dotykał i molestował ich ówczesnych kolegów. W ich ocenie rektor wiedział o wszystkim, lecz to ukrywał.

d1j5m8g

Kluczową rolę w ujawnieniu skandalu odegrał Kamil J., który mieszkał w internacie dla uczniów szkoły średniej, gdy miał 15 lat, a potem został z niego usunięty. Był świadkiem molestowania, o czym informował przełożonych. Początkowo nikt mu nie uwierzył.

O tym, co się działo, opowiedział autorowi książki wydanej we Włoszech, a także w programie telewizji RAI w 2017 roku. To doprowadziło do wszczęcia śledztwa w Watykanie.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1j5m8g

Podziel się opinią

Share
d1j5m8g
d1j5m8g
Więcej tematów