Trwa ładowanie...
d2tu95b
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Watykan na forum Komitetu ONZ Przeciwko Torturom o pedofilii wśród księży

Sprawa podejrzanego o pedofilię byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie, arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, była we wtorek przedmiotem dyskusji na forum ONZ-owskiego Komitetu Przeciwko Torturom w Genewie. Watykan ujawnił pierwsze szczegóły.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Watykan na forum Komitetu ONZ Przeciwko Torturom o pedofilii wśród księży
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d2tu95b

W drugim dniu obrad komitetu ONZ - nad sprawozdaniem Stolicy Apostolskiej dot. przestrzegania przez konwencji o zakazie stosowania tortur - stały przedstawiciel Watykanu w genewskiej siedzibie ONZ, abp Silvano Tomasi, odpowiadał na pytania dot. pedofilii w Kościele.

Abp Tomasi poinformował, że łącznie 884 księży zostało wykluczonych ze stanu kapłańskiego za pedofilię w latach 2004-2013.

Sprawa abp Wesołowskiego

d2tu95b

Pytany o sprawę arcybiskupa Wesołowskiego, zdymisjonowanego w sierpniu 2013 roku przez papieża Franciszka i wezwanego do Rzymu, abp Tomasi oświadczył: "Jeśli zarzuty zostaną uznane za wiarygodne, zostanie on osądzony na podstawie obowiązujących norm".

Arcybiskup Tomasi przyznał, że jest opóźnienie w - prowadzonym w Watykanie - postępowaniu wobec polskiego hierarchy. Aktualnie toczy się dochodzenie kanoniczne oraz karne. Do tej pory Watykan milczał w tej sprawie i nie podawał żadnych informacji.

- Niektóre dokumenty, o jakie wystąpił Watykan do sądu w Santo Domingo nie zostały jeszcze przekazane - poinformował abp Tomasi tłumacząc powody opóźnienia.

10 lat to ponad 3 tys. spraw dot. pedofilii

Arcybiskup Tomasi poinformował niezależnych ekspertów komitetu, że w ciągu ostatnich 10 lat w Kongregacji Nauki Wiary zanotowano łącznie 3420 przypadków pedofilii wśród duchowieństwa na świecie. Większość tych spraw - wyjaśnił szef watykańskiej delegacji - dotyczy lat 50, 60, 70 i 80.

d2tu95b

Inne niż wydalenie ze stanu kapłańskiego kroki dyscyplinarne Stolica Apostolska zastosowała wobec 2572 osób. Arcybiskup zastrzegł, że Stolica Apostolska nie ma kompetencji prawnych, by wszcząć postępowania w związku z przestępstwami popełnionymi poza Państwem Watykańskim. Zapewnił zarazem, że Watykan podejmuje wszelkie wysiłki, by wszczynać postępowanie kościelne wobec przedstawicieli kleru, którym postawiono zarzuty seksualnego wykorzystywania nieletnich, i to - jak dodał - "bez uprzedzeń wobec procedur sądowych w państwach, gdzie są rezydentami".

Abp Tomasi powtórzył, że członkowie kleru podlegają prawu kraju, w którym przebywają.

Wcześniej stowarzyszenia ofiar pedofilii w Kościele zaapelowały, aby została ona uznana za torturę i była przedmiotem dyskusji z Watykanem w trakcie rutynowej analizy przedłożonego przezeń raportu ze stosowania konwencji, którą ratyfikował w 2002 roku. Organizacje te uważają, że należy zarzucić Watykanowi złamanie konwencji o zakazie stosowania tortur.

Łącznie 10 ekspertów komitetu pytało watykańskiego dyplomatę o poszczególne przypadki odnotowane przez Watykan.

d2tu95b

Wnioski z analizy pierwszego sprawozdania Stolicy Apostolskiej przedłożonego Komitetowi Przeciwko Torturom zostaną ogłoszone 23 maja.

Komitet ONZ a Stolica Apostolska

Już po raz drugi w ostatnich miesiącach delegacja Watykanu kierowana przez abp. Tomasiego przedstawiła na forum ONZ informacje dotyczące skandalu pedofilii w Kościele. Wcześniej sprawa ta była przedmiotem dyskusji podczas analiz raportu z przestrzegania przez Stolicę Apostolską Konwencji o Prawach Dziecka. W styczniu Watykan spotkał się z ostrą krytyką ze strony Komitetu ds. Praw Dziecka za linię postępowania wobec przestępstw pedofilii.

d2tu95b

Podziel się opinią

Share

d2tu95b

d2tu95b
Więcej tematów