Watykan na forum Komitetu ONZ Przeciwko Torturom o pedofilii wśród księży
Sprawa podejrzanego o pedofilię byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie, arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, była we wtorek przedmiotem dyskusji na forum ONZ-owskiego Komitetu Przeciwko Torturom w Genewie. Watykan ujawnił pierwsze szczegóły.
06.05.2014 | aktual.: 06.05.2014 23:13
W drugim dniu obrad komitetu ONZ - nad sprawozdaniem Stolicy Apostolskiej dot. przestrzegania przez konwencji o zakazie stosowania tortur - stały przedstawiciel Watykanu w genewskiej siedzibie ONZ, abp Silvano Tomasi, odpowiadał na pytania dot. pedofilii w Kościele.
Abp Tomasi poinformował, że łącznie 884 księży zostało wykluczonych ze stanu kapłańskiego za pedofilię w latach 2004-2013.
Sprawa abp Wesołowskiego
Pytany o sprawę arcybiskupa Wesołowskiego, zdymisjonowanego w sierpniu 2013 roku przez papieża Franciszka i wezwanego do Rzymu, abp Tomasi oświadczył: "Jeśli zarzuty zostaną uznane za wiarygodne, zostanie on osądzony na podstawie obowiązujących norm".
Arcybiskup Tomasi przyznał, że jest opóźnienie w - prowadzonym w Watykanie - postępowaniu wobec polskiego hierarchy. Aktualnie toczy się dochodzenie kanoniczne oraz karne. Do tej pory Watykan milczał w tej sprawie i nie podawał żadnych informacji.
- Niektóre dokumenty, o jakie wystąpił Watykan do sądu w Santo Domingo nie zostały jeszcze przekazane - poinformował abp Tomasi tłumacząc powody opóźnienia.
10 lat to ponad 3 tys. spraw dot. pedofilii
Arcybiskup Tomasi poinformował niezależnych ekspertów komitetu, że w ciągu ostatnich 10 lat w Kongregacji Nauki Wiary zanotowano łącznie 3420 przypadków pedofilii wśród duchowieństwa na świecie. Większość tych spraw - wyjaśnił szef watykańskiej delegacji - dotyczy lat 50, 60, 70 i 80.
Inne niż wydalenie ze stanu kapłańskiego kroki dyscyplinarne Stolica Apostolska zastosowała wobec 2572 osób. Arcybiskup zastrzegł, że Stolica Apostolska nie ma kompetencji prawnych, by wszcząć postępowania w związku z przestępstwami popełnionymi poza Państwem Watykańskim. Zapewnił zarazem, że Watykan podejmuje wszelkie wysiłki, by wszczynać postępowanie kościelne wobec przedstawicieli kleru, którym postawiono zarzuty seksualnego wykorzystywania nieletnich, i to - jak dodał - "bez uprzedzeń wobec procedur sądowych w państwach, gdzie są rezydentami".
Abp Tomasi powtórzył, że członkowie kleru podlegają prawu kraju, w którym przebywają.
Wcześniej stowarzyszenia ofiar pedofilii w Kościele zaapelowały, aby została ona uznana za torturę i była przedmiotem dyskusji z Watykanem w trakcie rutynowej analizy przedłożonego przezeń raportu ze stosowania konwencji, którą ratyfikował w 2002 roku. Organizacje te uważają, że należy zarzucić Watykanowi złamanie konwencji o zakazie stosowania tortur.
Łącznie 10 ekspertów komitetu pytało watykańskiego dyplomatę o poszczególne przypadki odnotowane przez Watykan.
Wnioski z analizy pierwszego sprawozdania Stolicy Apostolskiej przedłożonego Komitetowi Przeciwko Torturom zostaną ogłoszone 23 maja.
Już po raz drugi w ostatnich miesiącach delegacja Watykanu kierowana przez abp. Tomasiego przedstawiła na forum ONZ informacje dotyczące skandalu pedofilii w Kościele. Wcześniej sprawa ta była przedmiotem dyskusji podczas analiz raportu z przestrzegania przez Stolicę Apostolską Konwencji o Prawach Dziecka. W styczniu Watykan spotkał się z ostrą krytyką ze strony Komitetu ds. Praw Dziecka za linię postępowania wobec przestępstw pedofilii.