ŚwiatWatykan na finansowym plusie

Watykan na finansowym plusie

Ponad 3 mln euro nadwyżki w budżecie
Stolicy Apostolskiej i 5 mln na plusie w bilansie Watykanu -
oto wyniki przychodów i wydatków, uzyskane w 2004 r.
Poinformowało o tym watykańskie biuro prasowe po
posiedzeniu rady kardynałów, zajmujących się finansami Państwa
Watykańskiego i Stolicy Apostolskiej. Z rezultatami zapoznano już
papieża Benedykta XVI.

09.07.2005 | aktual.: 09.07.2005 17:57

Z przedstawionych danych wynika jasno, że watykańskie finanse są w dobrym stanie, co należy zawdzięczać przede wszystkim zyskom Muzeów Watykańskich oraz poczty. Zeszłoroczny budżet Państwa Watykańskiego zamknął się nadwyżką w wysokości 5 mln 371 tys. euro.

Pozytywny jest także bilans Stolicy Apostolskiej, która skupia centralne instytucje Kościoła Katolickiego i stanowi zaplecze działalności papieża. W 2004 r. odnotowano nadwyżkę w wysokości 3 mln 81 tys. euro, podczas gdy w 2003 r. w jej budżecie odnotowano straty. Główne źródło dochodów Stolicy Apostolskiej, która - jak się podkreśla - jest na utrzymaniu katolików z całego świata, stanowią ofiary kościołów lokalnych. Stolica Święta posiada także akcje i obligacje, jak również nieruchomości, głównie na terenie Rzymu, które odpłatnie wynajmuje.

Jednocześnie Watykan poinformował, że w minionym roku na fundusz tak zwanego świętopietrza wypłynęło od wiernych, zakonów i fundacji ponad 51 mln dolarów (o 7% mniej niż w 2003 r.). Pieniędzmi tymi dysponował Jan Paweł II, przeznaczając je na cele dobroczynne i pomoc narodom dotkniętym klęskami żywiołowymi.

Podkreśla się, że przedstawiony obecnie budżet, dotyczący tylko roku 2004, nie uwzględnia wydatków związanych z organizacją pogrzebu Jana Pawła II oraz konklawe, a także zysków Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego, który na cały świat sprzedawał transmisje ze wszystkich kwietniowych uroczystości. W Watykanie, jak podano, pracuje ponad 4200 osób, z których większość stanowią świeccy.

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że kardynałowie podczas piątkowej narady zastanawiali się także nad sytuacją Radia Watykańskiego, które - jak wiadomo - od lat przynosi ogromne straty.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)