PolskaWAT upamiętnił matematyków, którzy złamali Enigmę

WAT upamiętnił matematyków, którzy złamali Enigmę

W holu głównym Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą polskich matematyków, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy, co przyspieszyło
zwycięstwo aliantów nad Niemcami w II wojnie światowej.

WAT upamiętnił matematyków, którzy złamali Enigmę
Źródło zdjęć: © AFP

Miejsce odsłonięcia tablicy nie jest przypadkowe. WAT jest jedną z dwóch uczelni w Europie i jedyną w Polsce, która kształci na kierunku kryptologia. Jak poinformował rzecznik WAT Jerzy Markowski, naukę pobierają na nim obecnie 22 osoby.

Rozwiązania niemieckiego systemu szyfru maszynowego Enigma na przełomie lat 1932-1933 dokonało trzech polskich, młodych matematyków: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

W lipcu 1939 r., na sześć tygodni przed wybuchem wojny, polski wywiad zdecydował się przekazać Francuzom i Brytyjczykom wiedzę polskich kryptologów o niemieckim systemie szyfrowym Enigma wraz z precyzyjnym duplikatem maszyny szyfrującej. Dzięki temu wywiad radiowy państw koalicji antyhitlerowskiej znał plany niemieckie, co pozwoliło przygotować zwycięską inwazję aliantów w Normandii w 1944 r.

W uroczystości udział wzięła córka Mariana Rejewskiego, Janina Sylwestrzak. W tym roku minęła setna rocznica urodzin jej ojca (Rejewski ur. się 16 sierpnia 1905 w Bydgoszczy, zm. 13 lutego 1980 w Warszawie).

Obecnie, szczególnie w ostatnim roku, jest zintensyfikowanie zainteresowania wokół tematu. Myślę, że nie tylko w Polsce. Może jest to efekt tego, że archiwa zostały udostępnione (m.in. brytyjskie - przyp. red.) - powiedziała dziennikarzom Sylwestrzak.

Pomnik Mariana Rejewskiego odsłonięto w tym roku w jego rodzinnej Bydgoszczy. Istnieje tam też ulica Mariana Rejewskiego, a na domu, w którym mieszkał, widnieje pamiątkowa tablica.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)