Trwa ładowanie...
d2dqelx

Waszyngton domaga się kontaktu z załogą EP-3

Ambasador USA w Chinach, admirał Joseph Prueher zażądał w poniedziałek od władz w Pekinie natychmiastowego umożliwienia kontaktu z załogą samolotu zwiadowczego USA stojącego od niedzieli na lotnisku na wyspie Hainan.

d2dqelx
d2dqelx

Amerykański samolot zwiadowczy EP-3 w niedzielę zderzył się z myśliwcem chińskim i musiał awaryjnie lądować na terytorium ChRL. Najbliższe lotnisko - w wojskowej bazie Lingshui - znajdowało się na Hainanie.

W poniedziałek z Kantonu wylecieli na Hainan przedstawiciele konsulatu USA. Od niedzieli dyplomatom amerykańskim nie udało się nawiązać żadnego kontaktu z 24 członkami załogi amerykańskiego samolotu zwiadowczego. Zdaniem Pruehera tego rodzaju sytuacja jest całkowicie niezrozumiała i nie do przyjęcia dla USA.

Okoliczności zderzenia EP-3 z chińskim myśliwcem nadal nie są znane. Samolot prowadził - jak podał Pentagon - rutynową misję zwiadowczą nad międzynarodowymi wodami Morza Południowochińskiego. Wystartował z bazy lotniczej USA w Kadena na Okinawie. Dowództwo amerykańskiej floty potwierdziło w niedzielę wieczorem, iż do kolizji samolotu USA i chińskiego myśliwca najprawdopodobniej doszło przypadkowo. Zdaniem zachodnich mediów, chiński pilot zginął po uderzeniu swym samolotem w amerykańską jednostkę. Nie potwierdzono tego jednak oficjalnie w Pekinie. Chińskie źródła nadal uważają pilota myśliwca F-8 za zaginionego.

Na morzu prowadzone są poszukiwania. Incydent wywołał dyplomatyczną burzę. Strona amerykańska wyraziła nadzieję, że zarówno załoga jak i samolot bezpiecznie powrócą do bazy na Okinawie. (mk)

d2dqelx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dqelx
Więcej tematów