Trwa ładowanie...

Waszczykowski w USA poprosi o pomoc ws. wraku

Szef MSZ Witold Waszczykowski wybiera się do USA. O czym będzie rozmawiał? - Na pewno wyłożę całą kwestię katastrofy smoleńskiej i naszych batalii dyplomatycznych o zwrot wraku i będę prosić o pomoc - podkreślił, mówiąc w TVP1 o swojej pierwszej oficjalnej wizycie w Waszyngtonie od czasu objęcia prezydentury przez Donalda Trumpa.

Waszczykowski w USA poprosi o pomoc ws. wrakuŹródło: PAP
d2ho7co

O wizycie, która odbędzie się w środę, poinformował szef biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak. Według niego polski minister spotka się z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dyrektora biura rzecznika prasowego MSZ Waszczykowski ma przedstawić stronie amerykańskiej priorytety Polski. Celem wizyty będzie również omówienie perspektyw współpracy sojuszniczej w ramach NATO oraz współpracy dwustronnej dotyczącej m.in. bezpieczeństwa, gospodarki, energetyki i innowacji.

Ale sam minister, pytany o wizytę w TVP1, inaczej rozkłada priorytety wizyty. Jak mówił Witold Waszczykowski, w rozmowach z Tillersonem poruszy kwestie związane z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej i starań o odzyskanie od Rosji wraku Tu-154M. Ma też prosić o pomoc w dyplomatycznych zabiegach o zwrot wraku.

d2ho7co

W przekazanej mediom zapowiedzi Jakub Wawrzyniak podkreślił, że wizyta szefa polskiej dyplomacji w Stanach Zjednoczonych to "dowód wysokiej intensywności dialogu politycznego" pomiędzy naszymi krajami wobec "szczególnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa regionalnego Europy Środkowej i Wschodniej".

Poprzednio Waszczykowski był w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie marca; głównym celem tamtej wizyty był udział w spotkaniu Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim oraz promocja polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Na początku marca, szefowie dyplomacji Polski i USA rozmawiali telefonicznie. Jak informował wówczas polski MSZ, Tillerson potwierdził "trwałość więzi transatlantyckich i sojuszniczych zobowiązań, a także zaangażowania USA w działania na rzecz bezpieczeństwa Europy i naszego regionu".

d2ho7co
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ho7co
Więcej tematów