Trwa ładowanie...

Waszczykowski: jeśli będzie taka potrzeba, nie zawahamy się przed zmianą traktatu

• Witold Waszczykowski: dyskusje o Brexicie trzeba wykorzystać do reformy UE
• Szef MSZ powiedział, że istnieje propozycja zmian traktatu lizbońskiego
• Stwierdził, że trzeba "na nowo określić pozycje" instytucji Unii Europejskiej
• O Tusku Waszczykowski powiedział: "ja w ogóle go nie słyszę, nie widzę go"

Share
dgz0rfc

- Dyskusje o Brexicie trzeba wykorzystać do reformy UE. Jeśli będzie taka potrzeba, nie zawahamy się zmienić traktatu - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Zaznaczył równocześnie, że w tym momencie takiej potrzeby nie ma i "na dzisiaj można próbować dokonać pewnych zmian, polepszenia relacji między elementami mechanizmu decyzyjnego (w UE) bez traktatu".

Waszczykowski odniósł się w TVN24 do szczytu 27 państw UE w Bratysławie, który zaplanowano na 16 września. Ma on dotyczyć przyszłości UE i wyzwań przed nią stojących. Waszczykowski pytany był m.in. o to, czy premier Beata Szydło zamierza przedstawić podczas szczytu konkretny plan zmian w traktacie.

Dopytywany, czy jest już propozycja zmian traktatu lizbońskiego, minister odpowiedział: "Jest, już mówimy o tym". Dodał równocześnie, że na razie nie będzie ona dyskutowana, "bo nie ma takiej potrzeby".

dgz0rfc

Waszczykowski podkreślił również, że cała Grupy Wyszehradzka jest zgodna - według jej członków dyskusje o Brexicie trzeba wykorzystać do reformy UE. - Różnica polega na kwestii technicznej: czy można to zrobić przez otwieranie traktatów europejskich, czy można to zrobić poza otwieraniem traktatów europejskich. Wszystkich nas łączy to, że trzeba zreformować relacje w UE. Trzeba na nowo określić pozycje Komisji Europejskiej, Rady Europy, relacje między komisją a RE, pozycje państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego, relacje między wszystkimi uczestnikami tego mechanizmu decyzyjnego UE. To nas łączy - powiedział minister.

Odnosząc się do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o personalnym kryzysie kierownictwa w UE, szef MSZ ocenił, że "rzeczywiście, że jest to problem". Pytany, czy jest różnica między Warszawą a szefem RE Donaldem Tuskiem w postrzeganiu wizji UE, Waszczykowski podkreślił, że "trudno mówić o tej różnicy, bo nie słyszymy go po prostu". - Ja w ogóle go nie słyszę, nie widzę go. Dzisiaj nie ma miejsca w tej dyskusji na urzędników brukselskich, bo ich nie widać. Ich legitymizacja jest niska. My raczej wsłuchujemy się w to, co mówią państwa, w to, co mówią przedstawiciele poszczególnych państw - dodał.

dgz0rfc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgz0rfc
dgz0rfc
Więcej tematów