Trwa ładowanie...

"Washington Post": czystki wśród ługańskich separatystów

• Prorosyjscy separatyści prowadzą czystki wśród wewnętrznej opozycji

• Aresztowania zarządzono po próbie puczu przeciwko Ihorowi Płotnickiemu

• Clarkson: to walka o władzę, zyski z czarnego rynku i dostęp do rosyjskich bojowników

• Galeotti: za czystkami nie stoi Kreml

"Washington Post": czystki wśród ługańskich separatystówŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d2945q6
d2945q6

Prorosyjscy separatyści z Ługańskiej Republiki Ludowej, na wschodzie Ukrainy, od września prowadzą czystki wśród wewnętrznej opozycji; ich ofiarą padło kilkudziesięciu ważnych przedstawicieli władz, dowódców wojskowych i żołnierzy - podał "Washington Post".

Aresztowania zarządzono po rzekomej próbie puczu przeciwko "autorytarnemu, namaszczonemu przez Moskwę" przywódcy samozwańczego państewka, Ihorowi Płotnickiemu - pisze amerykański dziennik.

Zdaniem analityków, na których powołuje się "WP", rozprawa władz ŁRL z przeciwnikami we własnych szeregach może doprowadzić do bardziej zaciętych starć na tzw. linii rozgraniczenia w Donbasie i może być powiązana z walką między Rosją a przedstawicielami władz Ukrainy o lukratywne szlaki przemytnicze, prowadzące przez ziemie opanowane przez separatystów.

- To walka o władzę, zyski z czarnego rynku i dostęp do rosyjskich bojowników, co może doprowadzić do nasilenia się starć na linii rozgraniczenia. Na wschodniej Ukrainie władza militarna to władza polityczna. Płotnicki zabezpiecza obie. A ten, kto jest u władzy, jest w fundamentalnym stopniu zależny od protekcji Moskwy - ocenił Alexander Clarkson z londyńskiego King's College.

d2945q6

- Jeśli obecne czystki w ŁRL to wojna zastępcza prowadzona wśród rosyjskiej elity władzy, w której rywalizujący ze sobą protektorzy w Moskwie wspierają rywalizujące ze sobą frakcje (rebeliantów na wschodzie Ukrainy), to cała ta sytuacja nabiera znacznie szerszego znaczenia strategicznego - uważa Clarkson.

"WP" pisze, że w ŁRL trwała walka o wpływy między obozem skupionym wokół Płotnickiego a potężnymi służbami bezpieczeństwa. Dziennik przypomniał też, że dotychczas z ryzykiem zamachu na swoje życie musieli liczyć się tylko dowódcy wojskowi ŁRL, chcący wykroić dla siebie mniejsze państewka, jednak ostatnie wydarzenia pokazują, że obecnie grozi to także cywilnym politykom "na pogrążonym w bezprawiu wschodzie Ukrainy".

Jedną z ofiar zarządzonych czystek został Hennadij Cypkałow - do zeszłego roku premier ŁRL, uważany za prorosyjskiego pragmatyka i osobę mającą związki z przestępczością zorganizowaną - który w połowie września został aresztowany pod zarzutem przygotowywania zamachu stanu i zmarł w więzieniu. Według władz ŁRL Cypkałow powiesił się w celi, gdy uzmysłowił sobie "powagę swoich przestępstw".

Także wiceminister obrony ŁRL Witalij Kisielew został oskarżony o organizowanie spisku i aresztowany; na temat jego dalszych losów napływają sprzeczne doniesienia. Zarówno o Kisielewie, jak i Cypkałowie mówiło się, że są mocno zaangażowani w czarnorynkową działalność; Cypkałow miał bogacić się na przemycie węgla i gazu, a Kisielew na szmuglowaniu papierosów - pisze "WP", zauważając, że usunięcie ich da klice Płotnickiego większy dostęp do tych źródeł bogactwa.

d2945q6

Według gazety nic nie wskazuje na to, by czystki miały wkrótce dobiec końca, co zdaniem cytowanego przez "WP" eksperta sugeruje, że nie stoi za nimi Kreml. - Gdy Moskwa rozprawia się z kimś, kto jej się nie podoba, jest to proces szybki i zabójczy. Tu mamy do czynienia z polityką ulicznego gangu, ze sporem między hersztami świata przestępczego. Nie chodzi o szybkie wyrównanie rachunków - ocenił Mark Galeotti z praskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Jak dodał, obecna sytuacja "może stworzyć stały mechanizm zemsty i sporów".

Gwałtowne przetasowania we władzach ŁRL raczej nie staną się dla Kijowa okazją do wykorzystania na polu walki; Płotnicki już udowodnił, że "szybko podejmuje decyzje i jest niebezpieczny", a Rosja pozostaje w razie potrzeby źródłem broni, pieniędzy i bojowników - konkluduje "Washington Post".

d2945q6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2945q6
Więcej tematów