RegionalneWarszawaZostali wyrzuceni z Sejmu. Parlament Seniorów będzie obradować w POLIN

Zostali wyrzuceni z Sejmu. Parlament Seniorów będzie obradować w POLIN

Obywatelski Parlament Seniorów zmienia miejsce obrad.

Zostali wyrzuceni z Sejmu. Parlament Seniorów będzie obradować w POLIN
Karolina Kołodziejczyk

W poniedziałek, 3 października o godz. 12.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zbierze się po raz drugi Obywatelski Parlament Seniorów.

Sesja plenarna z udziałem 460 delegatów rozpoczynająca II kadencję Obywatelskiego Parlamentu Seniorów będzie najważniejszym wydarzeniem tegorocznych obchodów w Polsce Międzynarodowego Dnia Osób Starszych ogłoszonego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Obywatelski Parlament Seniorów jest inicjatywą społeczną największych organizacji i środowisk senioralnych w Polsce: Uniwersytetów Trzeciego Wieku (istnieje 560 UTW), Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów (500 tys. członków), gminnych rad seniorów (220 rad gminnych i dzielnicowych) oraz innych organizacji senioralnych (m.in. związków emerytów i rencistów wszystkich służb mundurowych). Ambicją OPS jest stworzenie ogólnopolskiej reprezentacji ponad 8-milionowej populacji osób starszych.

Organizacje senioralne i rady seniorów, które demokratycznie wybrały 460 delegatów na trzyletnią II kadencję OPS, w najbliższy poniedziałek, 3 października wytypują swoje władze regulaminowe, komisje problemowe oraz przyjmą deklarację programową.

- Obywatelski Parlament Seniorów stał się unikalną w świecie formą partycypacji seniorów w budowie społeczeństwa obywatelskiego, inspirowania kierunków polityki senioralnej oraz konstruktywnego dialogu z władzami publicznymi w zakresie tworzenia rozwiązań na rzecz godnego, zdrowego i aktywnego życia osób starszych - mówi przewodnicząca OPS Krystyna Lewkowicz

Seniorzy wyrzuceni z Sejmu

Obywatelski Parlament Seniorów został powołany 1 października 2015 r. podczas inauguracyjnej sesji w Sali Posiedzeń Sejmu RP. Tym samym Polska wypełniła rekomendację z 1993 roku Europejskiego Parlamentu Seniorów, dotyczącą powołania w każdym państwie członkowskim Parlamentu Seniorów, którego celem jest wpływ na politykę wobec osób starszych.

Jednak niedawno Kancelaria Sejmu wycofała się z organizacji sesji - decyzję w tej sprawie ogłosił we wrześniu marszałek Marek Kuchciński. Głównym powodem zmiany miała być metoda wyboru członków OPS. Zdaniem Małgorzaty Zwiercan, szefowej Komisji Polityki Senioralnej system wybierania delegatów był wadliwy.

- Niezależnie od tego, jak demokratyczne byłyby wybory w regionach, ostateczny głos w sprawie składu i tak należy do prezydium Parlamentu Seniorów z jego szefową Krystyną Lewkowicz na czele – uzasadnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Pomoc miasta

- Z oburzeniem przyjmuję wiadomość o wyrzuceniu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów z Sejmu. W Warszawie znajdzie się miejsce, gdzie będziecie mogli się spotkać i kontynuować tak ważną pracę - skomentowała decyzję Kancelarii Sejmu Hanna Gronkieiwcz-Waltz. Prezydent stolicy weźmie udział w uroczystej drugiej sesji, która będzie miała miejsce w POLIN.

W sesji OPS w Muzeum Żydów Polskich potwierdzili udział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, była Premier Ewa Kopacz, Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak, wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej Michał Szczerba oraz b. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Źródło: UM Warszawa/Rzeczpospolita

Obraz
warszawasejmhgw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)