Znamy program Festiwalu Parady Równości
Zdecydowana większość wydarzeń ma charakter otwarty i darmowy.
Ponad 30 wydarzeń, w tym kilkadziesiąt spotkań, debat, warsztatów, pokazów i imprez odbędzie się w ramach Festiwalu Parady Równości 2016. Festiwal rusza już 2 czerwca.
Punktem kulminacyjnym Festiwalu jest oczywiście sama Parada Równości, która 11 czerwca przejdzie ulicami Warszawy. Wcześniej, bo już 2 czerwca rozpocznie się konferencja naukową „Strategie queer 2” na Uniwersytecie Warszawskim.
Do ciekawych wydarzeń zaliczyć można m.in. konferencję biznesową LGBT Business Forum Conference czy też konsultacje eksperckie w Sejmie „Jak aktywnie przeciwdziałać przestępstwom nienawiści?”. Nie zabraknie cyklu warsztatów pod wspólną nazwą „Przewietrz swoje pokoje”.
Tęczowa Pszczoła dla Przyjaznych
– Od trzech lat Festiwal ma swoją nazwę i obecną, ale zawsze Paradzie towarzyszyły imprezy towarzyszące - mówi WawaLove.pl Jej Perfekcyjność, rzecznik prasowy Parady. - Co roku Festiwal jest coraz bardziej różnorodny. Cieszy nas, że więcej i więcej osób, organizacji i grup włącza się w jego współorganizowanie - dodaje.
W ramach FPR odbędą się m.in. gala przyznania nagród Tęczowej Pszczoły dla najbardziej przyjaznych osobom LGBT firm w Polsce, spotkanie premierowe książki "Mężczyźni z różowym trójkątem", zajęcia „Joga dla równości”, specjalny pokaz filmu „Paryż 05:59”, warsztaty tańca pole dance dla panów, spotkanie „Język współpracy i porozumienia zamiast języka pogardy i wykluczenia” ale także kilka imprez.
Większość wydarzeń ma charakter otwarty i darmowy. Część z nich wymaga wcześniejszej rejestracji z racji ograniczonej liczby miejsc. Wkrótce dostępne będą też bezpłatne „Przewodniki Parady Równości”, zawierające trasę przemarszu i cały program festiwalu. Kalendarium wydarzeń znajdziecie na tej stronie .
Komitet honorowy
Parady Równości maszerują ulicami Warszawy od ponad 10 lat. Tegoroczny przemarsz jest już szesnastym w historii. Idzie pod hasłem „Równe prawa, wspólna sprawa”, który streszcza 12 postulatów uczestniczek i uczestników. Postulaty te dotyczą wszystkich mniejszości – od problemów osób z niepełnosprawnością, przez prawa kobiet, sytuację osób LGBT, obcokrajowców i mniejszości religijnych, aż do spraw związanych z edukacją seksualną oraz prawami zwierząt.
Paradę Równości wspiera, jak co roku, Komitet Honorowy, w skład którego wchodzą postacie życia publicznego, które swoim przykładem chcą zachęcić innych do wspierania idei wydarzenia. W tym roku Komitet liczy rekordową liczbę 36 osób, wśród których znaleźli się m.in. Anna Grodzka, Agnieszka Szulim, ks. Krzysztof Charamsa, Wanda Nowicka, prof. Monika Płatek, prof. Magdalena Środa, Piotr Pacewicz, Paulina Młynarska, Marek Borowski, Krystyna Mazurówna, Krystyna Janda, Joanna Senyszyn czy też Dariusz Michalczewski.
Parada Równości wyruszy o godzinie 15:00 z ul. Emilii Plater na wysokości pomiędzy Pałacem Kultury i Nauki a dworcem centralnym. Przemarsz przemieści się Al. Jerozolimskimi, ulicami Kruczą, Szpitalną, przez pl. Powstańców Warszawy, dalej ulicami Świętokrzyską, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, ulicą Miodową, Kapucyńską przez Most Śląsko-Dąbrowski, ulicę Sierakowskiego, Kłopotowskiego i Wybrzeże Helskie. Parada Równości zakończy się pod klubem La Playa, w którym odbędzie się – darmowa dla osób uczestniczących w przemarszu – całonocna impreza.
Przeczytajcie też: Nowe trasy rowerowe. Dowiedz się gdzie powstaną