Trwa ładowanie...

Zaskakujący sondaż: Jaki przed Trzaskowskim. Wygrywa w obu turach

Mieszkańcy Warszawy w nadchodzących wyborach samorządowych najchętniej zagłosowaliby na Patryka Jakiego - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez agencję ABR SESTA na zlecenie portalu informator-stolicy.pl. Co więcej, kandydat PiS wygrałby w obydwu turach.

Zaskakujący sondaż: Jaki przed Trzaskowskim. Wygrywa w obu turachŹródło: Agencja Gazeta, fot: Kuba Atys
d2ruyha
d2ruyha

W badaniu preferencji wyborczych mieszkańców stolicy wzięło udział 1001 respondentów. Wśród nich zdecydowaną większość, bo aż 610 osób stanowiły kobiety. Odpowiadano na pytanie: "Na kogo Pan/i planuje zagłosować w najbliższych wyborach samorządowych na prezydenta Warszawy?". Ich deklaracje wskazują na prowadzenie jednego z kandydatów.

Patryka Jakiego w stołecznym ratuszu chętnie widziałoby 31 proc. wyborców. Jak podaje informator-stolicy.pl, większość z głosujących na niego osób jest powyżej 55 roku życia. Drugi w kolejności, Rafał Trzaskowski, zdobyłby 25 proc. głosów. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej głosują przeważnie osoby w wieku od 35 do 44 lat. Z kolei młodzi respondenci na prezydenta wybraliby raczej Marka Jakubiaka z Kukiz'15.

Wiceminister sprawiedliwości cieszy się szczególną popularnością wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym lub niższym. 6 na 10 wyborców z takim wykształceniem oddałoby głos właśnie na niego. Absolwenci szkół wyższych preferują Rafała Trzaskowskiego.

Pozostali kandydaci nie przekroczyliby 5 proc. poparcia. Dokładnie tyle uzyskał Jan śpiewak z Wygra Warszawa. Według sondażu punkt procentowy mniej dostał Andrzej Rozenek (SLD). Reszta startujących do prezydenckiego fotela mieści się granicach błędu statystycznego. Natomiast spora część ankietowanych nie wyraziła poparcia dla żadnego z kandydatów - aż 19 proc. osób nie wie, na kogo zagłosuje w nadchodzących wyborach.

Gdyby doszło do drugiej tury, Jaki znów wyszedłby na prowadzenie. Zgodnie z sondażem ABR SESTA, jego przewaga wyniosłaby 7 punktów procentowych nad kontrkandydatem z PO.

d2ruyha

O sposób przeprowadzenia badania na zlecenie "Informatora Stolicy' zapytaliśmy prezesa agencji odpowiedzialnej za sondaż, Sebastiana Starzyńskiego. Dostaliśmy informację, że tzw. metodologia badawcza (a więc sposób realizacji ankiety), polegał na "bezpośrednim wywiadzie kwestionariuszowym z użyciem tabletu, realizowanym na ulicach Warszawy przy głównych ciągach komunikacyjnych (w każdej dzielnicy)."

Sondaż wykonano w dniach 16-23.08.2018 roku, przy celowo-kwotowym doborze próby, z zachowaniem rozkładu mieszkańców Warszawy według płci, wieku i liczby biorących udział w wyborach samorządowych w 2014 w poszczególnych dzielnicach. Badanie zostało zrealizowane pośród mieszkańców stolicy, którzy zadeklarowali, że są zameldowani na terenie danej dzielnicy. Warunkiem udziału było również kryterium wiekowe osoby deklarującej pełnoletność.

informator-stolicy.pl
Źródło: informator-stolicy.pl, fot: ABR SESTA,Informator Stolicy
informator-stolicy.pl
Źródło: informator-stolicy.pl, fot: Informator Stolicy,ABR SESTA

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Michał Kamiński w programie "Tłit": tylko trzeci kandydat może powstrzymać Patryka Jakiego

d2ruyha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ruyha
Więcej tematów