Trwa ładowanie...

Za darmo: moje miasto Warszawa

Cykl dziesięciu rodzinnych warsztatów, mający na celu przybliżyć architekturę i zabytki Warszawy oraz uwrażliwić na estetykę przestrzeni publicznej

Za darmo: moje miasto Warszawa
d4crvaj
d4crvaj

Warsztaty będą poruszały określone zagadnienia związane z edukacją architektoniczno-estetyczną i dziedzictwem kulturowym. Warsztaty są częścią projektu „Tu było, tu stało”, który popularyzuje wiedzę o zabytkach i architekturze Warszawy i uwrażliwia na estetykę przestrzeni miejskiej.

Czytaj też: Za darmo: Warsztaty dziennikarskie dla licealistów

Patrycja Jastrzębska, koordynator warsztatów: „Warsztaty zaczniemy od przybliżenia najbliższego otoczenia, w którym żyjemy – domu, mieszkania, podwórka, dzielnicy, by następnie spojrzeć na Warszawę z perspektywy dużej aglomeracji, stolicy Polski i przyjrzeć się jej zabytkom, zieleni i komunikacji. Chcemy pokazać najmłodszym warszawiakom jak funkcjonuje miasto oraz jaki my, mieszkańcy, mamy na niego wpływ”.

Na warsztaty zaproszone są dzieci w wieku 6-10 lat wraz z rodzicami/opiekunami. Warsztaty odbywają się co sobota w Domu Spotkań z Historią (Karowa 20). Wstęp wolny!
PLAN WARSZTATÓW

20.09.2014, godz. 12.00 Dom, w którym mieszkam

Zapoznamy się z różnymi typami budownictwa, od modernistycznych domów na Saskiej Kępie , poprzez zachowane kamienice w Śródmieściu, po blokowiska na osiedlu Za Żelazną Bramą i inne. Zastanowimy się, dlaczego nasze domy wyglądają tak, a nie inaczej, czyli czym kieruje się w swojej pracy architekt. Zbudujemy domy, które stworzą zalążek miasta.

d4crvaj

27.09.2014, godz. 12.00 Moje mieszkanie – projektujemy wnętrza

Dowiemy się jak zaprojektować mieszkanie funkcjonalne, wygodne i estetyczne na przykładzie wnętrz charakterystycznych warszawskich obiektów. Omówimy pojęcia takie jak: architekt wnętrz, design, funkcjonalność, materiały wykończeniowe, kolorystyka. Opowiemy o problemach jakie napotykają we wnętrzach różne grupy ludzi – rodzina, osoby starsze, osoby niepełnosprawne oraz zaprojektujemy własne wymarzone pokoje!

04.10.2014, godz. 12.00 Moje podwórko

Na przykładzie warszawskich podwórek oraz osiedli przedstawimy różne typy najbliższego otoczenia, jako wynik okolicznej architektury (kamienice w Śródmieściu, a kamienice praskie, Osiedle Młodych, dzielnice ogrodowe – Boernerowo, nowe osiedla na Tarchominie). Zastanowimy się jakie elementy potrzebne są wokół domu/bloku (place zabaw, zieleń, sklepy, przedszkola itd.), by zaprojektować własne podwórko.

11.10.2014, godz. 12.00 Czym różni się Ursynów od Pragi? – dzielnice Warszawy

Prześledzimy historię dzielnic i wspólnie pomyślimy skąd wzięły się ich nazwy. Dowiemy się czym się wyróżniają i jakie mają zabytki. Zastanowimy się, co powinno się znaleźć w każdej dzielnicy, aby życie w niej było komfortowe i co dla mnie, jako jej mieszkańca jest ważne.

18.10.2014, godz. 12.00 Zaplanujmy sobie Warszawę

Czym się różni miasto od wsi, co wyróżnia Warszawę, jako stolicę Polski, spośród innych miast, jakie są tu dodatkowe budynki, obiekty? Jakie warunki powinno spełniać miasto, by było przyjazne jego mieszkańcom? Jak planuje się miasta? Zbudujmy razem miasto naszych marzeń.

d4crvaj

25.10.2014, godz. 12.00 Zieleń w moim mieście

Czym różnią się od siebie parki Pole Mokotowskie, Park Saski, Łazienki, Skaryszewski? Poznajmy zabytkowe parki i ogrody w Warszawie. Przyjrzyjmy się skwerom osiedlowym i ogródkom wokół domów oraz małej zieleni (donice, klomby miejskie). Przemieńmy się w architektów krajobrazu ─ zaaranżujmy parki i skwery.

15.11.2014, godz. 12.00 Jak porusza się miasto?

Jakie znamy przykłady infrastruktury drogowej? Jak możemy poruszać się po Warszawie? Jaka jest wartość architektury związanej z komunikacją. Jak może wyglądać podróż po mieście w przyszłości? Stworzymy futurystyczne wizje komunikacji warszawskiej!

22.11.2014, godz. 12.00 Otwieram oczy, czyli jak nie przeoczyć warszawskich zabytków

Kiedy budynek staje się zabytkiem? Jak ocenić wartość budynku (np. porównując DH Smyk do Pałacu w Wilanowie). Dowiedzmy się, jaki mamy wpływ na wygląd naszej architektury i czym zajmuje się konserwator zabytków. Odrestaurujmy przykładowe „makiety-zabytki".

d4crvaj

29.11.2014, godz. 12.00 Starówka warszawska – dziedzictwo UNESCO

Stare Miasto to unikatowy obszar w Warszawie – wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dowiedzmy się czym jakie kryteria musi spełniać zabytek (bądź grupa zabytków), aby znaleźć się na liście UNESCO. Z jakimi problemami muszą się mierzyć mieszkańcy zabytkowych kamienic? Zaprojektujmy mapę „skarbów” warszawskiej Starówki i wspólnie przemierzymy jej szlaki.

06.12.2014, godz. 12.00 Co budowali moi pradziadkowie, co zbuduję ja? – dziedzictwo a nowoczesność

Jaka więź łączy starą, zabytkową zabudowę miasta ze współczesnymi projektami? Jak budowano kiedyś, a jak buduje się teraz? Porozmawiajmy o problemach tzw. plomb między budynkami, czy dobre architektonicznie budynki mogą być estetycznymi „intruzami"? Stworzymy swoją własną wizję budynku przyszłości.

Więcej: dsh.waw.pl

d4crvaj
d4crvaj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4crvaj
Więcej tematów