Za darmo: Grochów - dzielnica, która niejedno ma imię [SPACER]
Grochów jest niezwykle zróżnicowany i ma wyjątkowo skomplikowaną historię
26.09.2014 15:04
To kolejna już wycieczka po Grochowie razem z grupą Butem po Wawie. W czasie ostatniego spaceru ustalono, że ten fragment miasta został włączony w administracyjne granice Warszawy w tym samych roku, w którym narodziła się inna stołeczna legenda – warszawska Legia. Skupiono się także na niezwykle burzliwych i tragicznych losach Grochowa, który będąc blisko stolicy, pełnił funkcję jej przedmurza. Tu rozgrywały się najbardziej krwawe batalie, których celem była obrona Warszawy przed najeźdźcą.
Czytaj też: Za darmo: spacery po Żoliborzu i Bielanach
Ale pamiętać trzeba, że Grochów jest również niezwykle zróżnicowany i ma wyjątkowo skomplikowaną historię, która znalazła swoje odbicie w niezbyt udanym nazewnictwie. No bo jak tu wytłumaczyć fakt, że owiany legendą dworek grochowski znajduje się dziś na Gocławku? Odpowiedzi trzeba szukać w terenie i na przedwojennych planach miasta. Dlatego właśnie w czasie najbliższego spaceru dowiecie się m.in. :
- pomnik jakiej bitwy stoi na fundamentach wzniesionych z pozostałości carskiego fortu,
- jaki plac nosi imię zdolnego wirtuoza skrzypiec,
- w którym parku znajduje się najsmutniejsza pergola w Warszawie,
- co łączy leśnika z lotnikiem,
- gdzie na Grochowie może nam się odbić oranżada z pierwszej komunii,
- jak przed wojną funkcjonował „żydowski PGR” i gdzie się znajdował,
- na którym osiedlu poseł był sąsiadem senatora,
- w którym domu mieściła się konspiracyjna fabryka broni.****
To tylko część atrakcji. Więcej dowiecie się już na spacerze, który odbędzie się już w niedzielę 28 września. Spotkanie na pl. Szembeka przed bramą wejściową na teren kościoła pw. Najczystszego Serca Maryi o godzinie 13:00. Spacer nie powinien potrwać dłużej niż dwie godziny.