Trwa ładowanie...
kradzież
03-04-2018 13:59

Z muzeum skradziono polski odpowiednik Harleya. Policja umorzyła śledztwo

Podczas przekształcania dawnego Muzeum Techniki i Przemysłu Narodowej Organizacji Technicznej skradziono przedwojenny motocykl legendarnej marki Sokół 1000. Do tej pory nie udało się ustalić sprawców.

Z muzeum skradziono polski odpowiednik Harleya. Policja umorzyła śledztwoŹródło: Materiały prasowe, fot: Muzeum Techniki i Przemysłu NOT
d212kc0
d212kc0

Interpelację w tej sprawie złożyła radna Izabela Chmielewska. W odpowiedzi na nią Hanna Gronkiewicz-Waltz potwierdziła, że motocykl zaginął w sierpniu zeszłego roku w Chlewiskach pod Radomiem. To tam umieszczono niektóre zbiory Naczelnej Organizacji Technicznej. Jak się okazało, policja umorzyła sprawę, bo nie udało się ustalić tożsamości złodziei.

Zmiany i kradzież

Muzeum Techniki od lat boryka się z problemami finansowymi. W 2016 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego odmówiło dalszego finansowania placówki. MT popadło w długi. W efekcie rok temu na jego miejsce powołano Narodowe Muzeum Techniki. Wtedy jednak narodził się kolejny problem – NOT nie chciał przekazać eksponatów do nowego muzeum. W efekcie zarząd Pałacu Kultury i Nauki, gdzie mieściło się muzeum, wypowiedział umowę najmu i wystąpił o nakaz eksmisji, w efekcie czego NOT odpowiedziała pozwem o naruszenie stanu posiadania.

Jak informuje wyborcza.pl, konflikt zażegnano w grudniu 2017 r. Podpisano wtedy ugodę na mocy której m.in. Ministerstwo Kultury i miasto Warszawa odkupiły kolekcję od NOT. Miasto zapłaciło 3,5 mln zł. To właśnie wtedy zaginął motocykl Sokół 1000 – legendarny polski odpowiednik Harleya. Magazyny w Chlewiskach objęto zewnętrzną ochroną.

Zobacz także: Spowiedź w XXI wieku nie musi być szczegółowa. "To nie kontrola urzędu skarbowego"

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Lokatorzy są w kropce. Miasto chce im dać odszkodowanie, ci nie wiedzą, jak wypełnić wnioski

d212kc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d212kc0
Więcej tematów