Wystawa „Nikifora Warszawskiego’’ przy Nowym Świecie
Całkowity dochód ze sprzedaży prac wspomoże proukraińskie działania Fundacji Otwarty Dialog
W czwartek, 16 października 2014 r. o godzinie 18:00 w Ukraińskim Świecie odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Marka Kraussa zwanego „Nikiforem Warszawskim”. Otwarciu wystawy obrazów z cyklu „Rodzeństwo”*towarzyszy*ć będą wiersze jego żony, Natalii Pietrzak Krauss pt. „Don Kichotka".
Wystawa w Ukraińskim Świecie ( ul. Nowy Świat 63) będzie okazją do przekazania obrazów z kolekcji „Rodzeństwo’’ szczęśliwym nabywcom, którzy wcześniej zakupili je za pośrednictwem strony internetowej. Całkowity dochód ze sprzedaży prac wspomoże proukraińskie działania Fundacji Otwarty Dialog.
„Cieszymy się, że Marek Krauss zdecydował się pomóc Fundacji Otwarty Dialog. Zrobił to w najbardziej odpowiedni dla siebie sposób, czyli przez sztukę’’ – powiedział Rzecznik Prasowy Fundacji Otwarty Dialog, Tomasz Czuwara.
Wystawa „Rodzeństwo“ obejmuje 44 prace, których głównym tematem są dzieci brata przyrodniego autora. Obrazy uzupełniają komentarze Natalii Pietrzak Krauss.
Marek Krauss jest niepełnosprawny. Od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Jego pasją jest malarstwo. Artysta stworzył swój własny, łatwo rozpoznawalny styl o charakterystycznej kresce i śmiałych zestawieniach kolorystycznych. Namalował blisko trzy tysiące obrazów, zaprezentowanych na ponad 80 wystawach, w tym również za granicą. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych u ponad 350 kolekcjonerów na całym świecie.
Artysta, wspólnie z dziećmi z ośrodka Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Helenów’’ stworzył również serię obrazów inspirowanych wydarzeniami z 11 września pt.: „Zamach 11 września 2001’’, które trafiły do Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.
Natalia Pietrzak Krauss, której wiersze są dopełnieniem obrazów męża, od dziecka cierpi na porażenie czterokończynowe. To właśnie Krauss dostrzegł jako pierwszy jej talent poetycki i zaproponował współpracę. Od tamtego momentu pisze wiersze pod pseudonimem artystycznym „Don Kichotka’’. Stworzyła swoje własne motto życiowe „moje ciało jest bezradne, a pióro jest moją szablą’’.
Patronat honorowany nad wystawą „Rodzeństwo’’ objął poseł na Sejm RP Zenon Durka.
Czytaj też: Z Warszawy ruszył konwój z darami na Ukrainę