Trwa ładowanie...

Wystawa fotografii Chrisa Niedenthala

Wernisaż 10 stycznia

Wystawa fotografii Chrisa Niedenthala
duo6bi8
duo6bi8

W styczniu warszawska galeria sztuki Ney Gallery&Prints (ul. Spokojna 7/2) zaprezentuje wystawę jednego z najbardziej rozpoznawalnych warszawskich fotoreporterów. Wystawa “1973-1989. Wybrane Fotografie” będzie przeglądem prac Chrisa Niedenthala z tego okresu twórczości. Uroczyste otwarcie 10 stycznia o godz. 18.00.

- Powyższe daty fotografii wyznaczają ważny etap w mojej pracy. Rok 1973: tego roku przyjechałem do Polski na kilka miesięcy, ale tak się złożyło, że jestem tu nadal, już ponad 40 lat - wspomina Chris Niedenthal - Rok 1989: rok politycznej transformacji w Polsce i w większości krajów we Wschodniej Europie. Jednocześnie ważna cezura czasowa. Koniec pewnej epoki, którą do czasu owej transformacji starałem się uchwycić na pokazywanych fotografiach. Są to zdjęcia nie tylko z ówczesnej PRL, ale także z Rumunii, Związku Radzieckiego, Węgierskiej Republiki Ludowej, NRD. Pracowałem wówczas jako fotoreporter w całym tym regionie. Była to, jak można sobie wyobrazić, arcyciekawa praca. Bo praca fotoreportera już z założenia taka jest – zwłaszcza kiedy wokół niego dzieją się niezwykłe rzeczy. Dla większości ludzi, żyjących w epoce PRL, nie były to oczywiście zbytnio ciekawe czasy. No, ale dla młodego przybysza z Londynu, który nie wypuszczał z rąk aparatu fotograficznego takie właśnie one były!

duo6bi8

Prezentowane w Ney Gallery&Prints zdjęcia zostały opublikowane w książce “1973-1989 Wybrane Fotografie” (BOSZ, 2014). Dokonując wyboru na potrzeby wystawy, autor celowo pominął wydarzenia polityczne i polityków, starał się ograniczyć do scen z codziennego życia, ewentualnie do portretów tzw. normalnych, anonimowych ludzi.

W galerii będzie można kupić odbitki kolekcjonerskie prac Chrisa Niedenthala oraz album "Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ 2014) w promocyjnej cenie.

O autorze

Chris Niedenthal urodził się w Londynie, w rodzinie polskiej; od wielu lat - po przyjeździe do Polski "na kilka miesięcy" w 1973r. - mieszka i pracuje w Polsce. Do 1984r. fotograf tygodnika “Newsweek” w Polsce, a od 1985r. fotoreporter kontraktowy tygodnika “Time”, dla którego fotografował wydarzenia w całej wschodniej Europie i w Związku Radzieckim. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wieloletni współpracownik niemieckiego tygodnika“Der Spiegel”. Laureat World Press Photo 1986 za portret sekretarza generalnego węgierskiej partii komunistycznej Janosa Kadara.

Autor m.in. wystaw "Peerelka” o PRL'u; “NN. Niedenthal Nieznany”;“Dokument”;o niepełnosprawnych intelektualnie dzieciach “Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, "PracujeMY", "Listy do Syna". Razem z Tadeuszem Rolke powstała wystawa “Sąsiadka” w 2001r..

duo6bi8

Autor albumów pt.: “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ 2014), „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ, 2004), "13/12. Polska Stanu Wojennego" (Edipresse, 2006), "In Your Face" (Edition Fototapeta 2011) i autobiografii "Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf" (Marginesy 2011).

duo6bi8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duo6bi8
Więcej tematów