RegionalneWarszawaWybory 2015. Tylko do piątku wniosek o głosowanie przez pełnomocnika

Wybory 2015. Tylko do piątku wniosek o głosowanie przez pełnomocnika

Głosować będziemy już 25 października.

Wybory 2015. Tylko do piątku wniosek o głosowanie przez pełnomocnika

Tylko do piątku można składać wnioski o głosowanie przez pełnomocnika; za jego pośrednictwem głosować mogą niepełnosprawni oraz osoby, które ukończyły 75 lat.

By sporządzić akt pełnomocnictwa, a tym samym zagłosować przez pełnomocnika, najpóźniej w piątek trzeba złożyć wniosek do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) gminy, w której jest się ujętym w rejestrze wyborców. Wniosek można również złożyć w postaci elektronicznej przy użyciu dedykowanej usługi elektronicznej udostępnionej na stronie ePUAP .

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

Do wniosku trzeba dołączyć m.in. pisemną zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa osoby, która ma być pełnomocnikiem, kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz kopię zaświadczenia o prawie do głosowania pełnomocnika (jeśli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa).

Osoba, która udzieliła pełnomocnictwa, może głosować osobiście w lokalu komisji obwodowej, pod warunkiem jednak, że wcześniej nie zrobił tego pełnomocnik. Głosowanie osobiste przez osobę, która udzieliła pełnomocnictwa, powoduje jego wygaśnięcie.

Udzielone pełnomocnictwo można też cofnąć - przez złożenie w gminie, w której sporządzono akt pełnomocnictwa, oświadczenia. Można to zrobić najpóźniej na dwa dni przed referendum - do 23 października. Oświadczenie można też doręczyć obwodowej komisji w dniu głosowania.

Prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika mają wyborcy, którzy: najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy albo o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, orzeczenie o zaliczeniu do I i II
gru?? inwalidów, osoby ? stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Przez pełnomocnika nie zagłosują m.in. pacjenci szpitali, mieszkańcy domów pomocy społecznej, domów studenckich, przebywający w więzieniach i aresztach śledczych. Przez pełnomocnika nie można też głosować za granicą.

Do piątku 23 października w urzędzie gminy można też pobierać zaświadczenie o prawie do głosowania. Uprawnia ono do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.
(PAP)

Obraz
wyborygłosowanieniepełnosprawni

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)