"Wpadnij na przegląd do ginekologa". W weekend bezpłatne badania cytologiczne
Celem akcji jest zwiększenie świadomości kobiet na temat profilaktycznych badań ginekologicznych.
W sobotę i w niedzielę w specjalnym cytobusie stojącym obok Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie każda kobieta będzie mogła wykonać bezpłatnie badanie cytologiczne. Badania wykonywane będą w ramach VIII Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Piękna, bo zdrowa".
Kampanię organizuje Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości. Celem akcji jest zwiększenie świadomości kobiet na temat profilaktycznych badań ginekologicznych. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: "Wpadnij na przegląd do ginekologa".
Jak zapowiadają organizatorki akcji przez kinem "Kinoteka" 21-22 stycznia na parkingu przed PKiN od strony kina "Kinoteka" stanie cytobus Bydgoskiego Centrum Onkologii. W godzinach 10.00-22.00 Będzie można wykonać w nim bezpłatne badanie cytologiczne. Będą tam też ambasadorki kampanii, znane aktorki i dziennikarki.
"Miasteczko kobiet"
W tym samym czasie w Kinie "Kinoteka" powstanie "miasteczko kobiet" ze stanowiskami specjalistów, którzy służyć będą wszystkim odwiedzającym radą w zakresie profilaktyki zdrowotnej, medycznej, właściwego odżywiania, ginekologii estetycznej. Dodatkowo każda kobieta będzie mogła wykonać bezpłatny makijaż.
Aby zwrócić uwagę na problem zachorowań na raka szyjki macicy w Polsce oraz na rolę badań profilaktycznych w sobotę i w niedzielę Pałac Kultury i Nauki zostanie podświetlony na czerwono.
Termin akcji nie został wybrany przypadkowo - w niedzielę rozpoczynają się obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Szyjki Macicy organizowane przez Europejskie Stowarzyszenie ds. Walki z Rakiem Szyjki (European Cervical Cancer Association - ECCA).
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy (RSM) pod względem częstości zachorowań należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Na świecie stanowi czwartą przyczynę zgonów wśród kobiet, spowodowanych chorobami nowotworowymi. Badanie cytologiczne pozwala wcześnie wykryć zmiany przednowotworowe lub raka w szyjce macicy na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Wówczas leczenie jest proste i daje bardzo dobre efekty.
Z opublikowanego w ubiegłym roku raportu i Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (PTGO) wynika, że, w Polsce w 2013 r. rak szyjki macicy stanowił 3,7 proc. wszystkich nowo zarejestrowanych przypadków nowotworów wśród kobiet - będąc zarazem szóstym pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym rozpoznawanym u kobiet. Jednocześnie rak szyjki macicy stanowi siódmą przyczynę zgonów nowotworowych kobiet w Polsce.
Źródło: (PAP/WawaLove.pl)