Trwa ładowanie...

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że dzięki temu młodzi Polacy będą mogli poznać historię Józefa Piłsudskiego.

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego
d1odheg
d1odheg

W Sulejówku pod Warszawą wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego. W uroczystości wzięli udział krewni Marszałka, a także przedstawiciele władz państwowych, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą. Muzeum w nowej odsłonie ma zostać otwarte w 2018 roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że dzięki temu młodzi Polacy będą mogli poznać historię Józefa Piłsudskiego. Jak dodał, muzeum powinno być natchnieniem dla młodego pokolenia. "Że trzeba mieć serce, ale trzeba mieć i twardą rękę, aby prowadzić sprawy Rzeczypospolitej, bo inaczej się nie da. I że dobro naszej Ojczyzny stoi zdecydowanie ponad dobrem wszystkich innych i to ono musi być dla nas zawsze najważniejsze. Bóg, Honor i Ojczyzna, a dopiero potem sojusze i sąsiedzi" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent wspominał, że w okresie komunizmu pamięć o Józefie Piłsudskim była wypierana. Andrzej Duda zaznaczył, że Marszałek był w XX wieku największym z Polaków obok Jana Pawła II. Jak mówił prezydent, Józef Piłsudski był uwielbiany przez swych żołnierzy. - Dlatego że był zwykły i niezwykły zarazem, dlatego że był bohaterski jak lew, ale zarazem był lisem, bo tylko człowiek o tak niezwykłej osobowości mógł zrealizować tak niezwykłe, nieprawdopodobne jak na tamte czasy dzieło - mówił prezydent, podkreślając rolę Marszałka w odzyskaniu niepodległości i odparciu bolszewickiego najazdu na Polskę w 1920 roku.

Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego i jego wnuk Krzysztof Jaraczewski podkreślał, że tworzona placówka będzie miała niezwykły charakter. - Idea muzeum zawiera nie tylko przesłanie rzetelności historycznej, czytelności i atrakcyjności przekazu. Jest nią także okazywanie szacunku dla ludzi innego poglądu, by się kierować wartościami, które cechują prawdziwy dom - pogodnym nastrojem, zaufaniem, dumą, wzajemnym wsparciem i otwartością - mówił Krzysztof Jaraczewski.

d1odheg

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zaznaczał, że Muzeum Józefa Piłsudskiego będzie ukazywała człowieka niezwykłego i który odegrał wyjątkową rolę w historii Polski. - Jego społeczny fenomen polegał na tym, że Piłsudski spajał i spaja polską wspólnotę. Polski naród był dzięki Piłsudskiemu był razem (...) Dzięki Piłsudskiemu mamy swoją tożsamość, pamięć, która jest dla nas ważna, mamy system wartości kojarzący się z Marszałkiem - wyliczał Piotr Gliński.

W ramach inwestycji powstanie nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny, w jego skład wejdzie część historyczna: Drewniak - pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku, dworek Milusin - dom rodziny Piłsudskich w Sulejówku, Willa Bzów - dawna adiutantura, ogród oraz nowy budynek z narracyjną wystawą stałą spełniający funkcje muzealne, edukacyjne i animacyjne.

Źródło: (IAR)

d1odheg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1odheg
Więcej tematów