RegionalneWarszawaWarszawskie Q&A o smogu. Ratusz odpowiada na pytania mieszkańców

Warszawskie Q&A o smogu. Ratusz odpowiada na pytania mieszkańców

Na Facebookowym profilu Warszawy mieszkańcy zadali kilkadziesiąt pytań związanych ze stanem powietrza.

Warszawskie Q&A o smogu. Ratusz odpowiada na pytania mieszkańców

16.01.2017 15:54

Stołeczny ratusz postanowił wyjaśnić wszystkie wątpliwością związane z zanieczyszczeniem powietrza i problemem smogu . Dlatego na Facebooku zorganizowano specjalny czat.

Na pytania warszawiaków odpowiadał Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy. W ciągu 1,5 godziny na oficjalnym profilu Miasta Stołecznego Warszawy zadano kilkadziesiąt pytań. Niestety, nie wszystkie doczekały się odpowiedzi.

Mieszkańcy mieli wątpliwości związane m.in. ze smogowozami, wymianą pieców i planowanymi stacjami pomiarowymi. Zwracali też uwagę na kompostownię na Bielanach, która wpływa na jakość powietrza w okolicy.

Poniżej prezentujemy najciekawsze pytania i odpowiedzi, jakie padły podczas dyskusji na Facebooku.

Może Pan krótko opisać pierwsze efekty działalności smogobusów? Ostatnimi czasy bardzo często było widać je w mediach i można było odnieść wrażenie że smogobusy to raczej służą do udawania "że coś robimy"

Michał Olszewski: "Smogowozy" to jeżdżące laboratoria, które wspomagają prace strażników miejskich przy interwencjach podejmowanych głównie w peryferyjnych dzielnicach. Z uwagi na problemy z dostępem do informacji o bieżącym stanie jakości powietrza pjazdy te 8-9 stycznia były używane również do dokonywania próbnych pomiarów w innych częściach miasta. Łącznie tylko w ub.r. dzięki działaniom powołanego Oddziału Ochrony Środowiska przeprowadozno ponad 6,5 tys. kontroli, w ramach których wystawiono koło 1 tys. mandatów. Pojawienie się laboratoriów przyśpieszyło i usprawniło działania w grudniu i na początku stycznia - to są rekordowe miesiące jeśli chodzi o ilość podjętych działań.

Czy możemy prosić o więcej informacji na temat umowy z Politechniką Warszawską? M. in. jakie mają być parametry tych 80 planowanych stacji pomiarowych, co będą mierzyly i jaki będzie dostęp do danych przez nie zbieranych - w szczególności czy będą dostępne na zasadzie otwartych danych.

Michał Olszewski: Dokładne parametry poznamy po zakończeniu pierwszego etapu umowy. Na pewno będą monitorowane PM2.5, PM 10 i NOx. Zbierane dane będą przekazywane online, na ich podstawie będzie podawana prognoza jakości powietrza na kolejne 24h w trybie dynamicznym. W tej chwili nie planujemy udostępniać ich na zasadzie otwartych danych, ale informacje zbierane z punktów pomiarowych będą łatwo dostępne dla mieszkańców miasta. Sprawę będziemy jeszcze analizowali m.in. od strony technicznej.

Wymiana pieców i dopłaty do ogrzewania dla biednych. Ratusz powinien bardziej zdecydowanie zacząć wymieniać stare piece (dopłaty dla mieszkańców) oraz wprowadzić dopłaty dla najbiedniejszych do opłat za gaz i centralne ogrzewanie. Kiedy to nastąpi?

Michał Olszewski: System dopłat do wymiany pieców na odnawialne źródła energii działa w Warszawie od 2013 roku. Udzieliliśmy już ponad 500 dotacji na ten cel. Ponieważ OZE są stosunkowo drogim źródłem zasilania w ciepło (licząc koszt inwestycji) zaproponowaliśmy od tego roku dotacje na przyłączanie do sieci ciepłowniczej i wymianę na piece gazowe. Spodziewamy się dużego zainteresowania - mamy już sporo zapytań, głównie z Dzielnica Wawer.

Mieszkańcy Bielan mają już dość smrodu. Jesteśmy chyba jedyną stolicą na świecie, która postanowiła wybudować przy budynkach mieszkalnych kompostownie. Kiedy miasto zamknie kompostownię na Bielanach? I gdzie zostanie ona przeniesiona?

*Michał Olszewski: *Zgodnie z zapowiedzią kompostownia na ul. Kampinoskiej nie będzie nigdzie przenoszona. Po jej zamknięciu strumień odpadów ma być przekierowany do modernizowanego Zakładu Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Gwarków na Targówku.

Jak wycinka 3999 drzew nad Kanałem Żerańskim wpłynie na jakość powietrza na terenie m.st. Warszawy i Dzielnicy Białołęka?

*Michał Olszewski: *Robimy wszystko, żeby ograniczyć skalę tej ingerencji w środowisko. Temu służył mój wniosek do Wojewody Mazowieckiego, żeby w pozwoleniu, które wydawał zawrzeć jak największą ilość nasadzeń zastępczych - w decyzji ostatecznie mowa jest o 20 tys. drzew do nasadzenia, z czego 5 tys. ma być nasadzonych przez spółkę Gaz-System na terenie Białołeka, Warszawa, Poland w miejscu wskazanym przez Miasto Stołeczne Warszawa. Według naszej wiedzy 3999 drzew do wycięcia to liczba pochodząca z całej inwestycji - nie tylko z warszawy i jest to maksymalna wartość jaka może być usunięta. Prowadzimy rozmowy, żeby ochronić najcenniejsze okazy.

Dlaczego część lokali komunalnych ma gotowe przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej, a nie jest do niej podłączona i nadal ogrzewana jest paliwami stałymi?

*Michał Olszewski: *Co do przyłączeń budynków raczej spotykamy się z inną sytuacją - mamy skończone instalacje wewnętrzne, ale brak przyłączenia budynków z uwagi na dostępność terenu. w ub.r. mieliśmy kilka takich przypadków z uwagi na brak zgody właściciela terenu, przez który przebiegają przyłącza - np. spółdzielnie.

Kiedy powstaną plany zagospodarowania dla tzw. klinów napowietrzających miasto? Dlaczego urzędnicy wydają obecnie zgody na zabudowę tych terenów pod komercyjne inwestycje takie jak zamknięte osiedla?

*Michał Olszewski: *Ochrona klinów napowietrzających jest wpisana jako jeden z priorytetów w Programie Ochrony Środowiska. Na moją prośbę zostało jesienią zlecone opracowanie dotyczące analizy przekształceń klinów oraz określenia ich roli w systemie napowietrzania. Wyniki pozwolą ocenić realnie na ile podjęte decyzje wpłynęły na sytuację z napowietrzaniem Warszawy.

Panie Wiceprezydencie, dlaczego wlicza Pan koszty budowy II linii metra do budżetu na walkę ze smogiem? Żeby być uczciwym, na tej zasadzie od całości sumy podawanej przez miasto jako "środki na ochronę powietrza", należałoby ODJĄĆ np. kwoty, które miasto wyda na budowę nowych inwestycji drogowych zwiększających ruch prywatnych samochodów w mieście...

*Michał Olszewski: *Walka o #CzystePowietrzeDlaWarszawy wymaga horyzontalnych działań. Wszystkie one wynikają z zatwierdzonego w grudniu 2015r. #PlanuGospodarkiNiskoemisyjnej.

Czy mieszkańcy stołecznego Gocławia mogą liczyć, że Biuro Ochrony Środowiska zainicjuje posadowienie stacji pomiarowej na osiedlu. Gocław znajduje się w bliskości Elektrociepłownii Siekierki oraz kilku dużych tras (Siekierkowska, Al. Stanów Zjednoczonych, Ostrobramska). Skuteczna wycinka drzew i brak ekstensywnych nasadzeń dopełniają obrazu dużego (ca. 70 000 mieszkańców) osiedla z problemami ekosystemu.

*Michał Olszewski: *Budowanie i lokalizacja stacji pomiarowych jest w kompetencji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który jest służbą podległą Ministerstwu Środowiska. Jako Miasto Stołeczne Warszawa nie mamy wpływu na to jak te stacje są rozlokowane i ile ich jest. Występowaliśmy w tej sprawie już kilka razy - ostatni raz w listopadzie ub.r.

Jakie są planowane działania miasta na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w partnerstwie z otaczającymi Warszawę gminami, które w dużym stopniu zatruwają powietrze w Warszawie. Czy Warszawa planuje stworzenie spójnego aglomeracyjnego sytemu komunikacji w bliższej współpracy. *Michał Olszewski: *Po pierwsze, umożliwiamy włączenie się do systemu Warszawskiego Indeksu Powietrza. Już 14 gmin zadeklarowało chęć udziału w projekcie. Po drugie, współpracujemy z 40 gminami aglomeracji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - tworzymy system parkingów P+R, rozwijamy system dróg rowerowych i tworzymy wygodne węzły przesiadkowe do komunikacji publicznej. W zeszłym roku, razem z gminami aglomeracji, wysłaliśmy apel do samorządu województwa o podjęcie prac nad uchwałą antysmogową, która pomoże ograniczyć zjawisko niskiej emisji. * *

Cały zapis rozmowy z wiceprezydentem Michałem Olszewskim można przeczytać na Facebookowej stronie Urzędu Miasta .

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)